Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Jak poprawnie mierzyć temperaturę?

Odsłony: 1032

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

b_150_100_16777215_00_images_thermometer-2906817_1280.jpgJak poprawnie dokonywać pomiaru temperatury zewnętrznej, by uzyskać wiarygodny odczyt i jakie warunki powinien spełniać nasz sprzęt pomiarowy? Nie jest to najprostsza sprawa, a na prawidłowy wynik składa się wiele czynników na które niekiedy nie mamy wpływu. W tym artykule postaramy się przybliżyć nieco poszczególne zjawiska, które wpływają bezpośrednio na to co widzimy na termometrach.

 

Miejsce prowadzenia pomiaru

Jest chyba jednym z najważniejszych czynników na które najczęściej nie zwraca się uwagi. Szukając miejsca do zamontowania termometru zewnętrznego kierujemy się zazwyczaj możliwością łatwego dostępu do jego wskazań. Wieszamy go najczęściej w pomieszczeniu w którym przebywamy najczęściej. Zwróćmy jednak uwagę na to, że gdy powiesimy termometr po południowej stronie budynku to w pochmurne dni odczyt będzie bliski prawdy, jednak w dni słoneczne wynik będzie zawyżony o nawet 10, a w skrajnych przypadkach ponad 15 stopni Celsjusza. Drugi aspekt to promieniowanie cieplne budynku. Każdy dom generuje ciepło, największy jego wpływ odnotujemy w zimie, gdy temperatura powietrza oscyluje w okolicach zera stopni. Ciepło wydalane przez budynek ogrzewa również nasz termometr i znów wynik zostaje nieco zawyżony. Najbardziej widać to na czujnikach elektrycznych, które często przymocowane są bezpośrednio do ściany budynku.

Reklama

Sprzęt

Również ważny element pomiarów. Termometry podzielimy na dwie najpopularniejsze grupy - elektroniczne i analogowe. Oczywiście od razu można śmiało stwierdzić, że termometry elektroniczne są o wiele bardziej dokładne od zwykłych cieczowych. Wynik jaki otrzymujemy jest zaokrąglany zazwyczaj do jednego miejsca po przecinku, ale są również dokładniejsze, do dwóch miejsc po przecinku. Zatem dokładność termometru elektronicznego wynosi 0,1 stopnia Celsjusza, podczas gdy cieczowy posiada zazwyczaj podziałkę co 1 stopień Celsjusza. Pomiar tradycyjny termometrem cieczowym wymaga jego bliskiego położenia od okna by odczytywanie było wygodne, można owszem oddalić go od budynku, jednak za każdym razem będziemy musieli wychodzić z domu by odczytać wartość. 

Termometr elektroniczny

Termometry elektroniczne działają zazwyczaj na podstawie wysyłania sygnałów radiowych między czujnikiem zewnętrznym a stacją wewnętrzną zamontowaną w domu. Jeśli posiadamy już taki termometr, to warto pomyśleć o jego dobrej lokalizacji oraz osłonie przed Słońcem. Na profesjonalnych stacjach meteorologicznych czujnik temperatury umieszczony jest w klatce meteorologicznej, która budową przypomina mały domek z ażurowymi ściankami. Poniżej przykład (źródło: wikipedia.pl)

b_150_100_16777215_00_images_800px-Stevenson_screen_exterior.JPG

 

 

Reklama

Taka klatka bardzo dobrze chroni czujnik przed działaniem promieni słonecznych. Ażurowe ścianki zapewniają wentylację i stały przepływ powietrza. Całość zamknięta jest szczelnym dachem, by uchronić sprzęt przez zalaniem deszczem. Biały kolor chroni przed pochłanianiem promieni słonecznych, a drewniana konstrukcja doskonale izoluje czujnik od Słońca. Pomiar jest bardzo wiarygodny i nie obserwujemy gwałtownych skoków temperatury.

Wysokość i odległości zamontowania czujnika

Pomiar powinien być prowadzony na wysokości w przedziale od 1,5m do 2m nad gruntem, najlepiej by pod klatką była trawa, jednak jej długość nie może być większa niż 10cm. Powinna być umieszczona z dala od budynków oraz dróg lub wylewek betonowych, a także zbiorników wodnych lub rzek. Minimalna zalecana odległość od tych przeszkód to około 30-50m.

 

Podsumowując jeśli chcemy mieć dokładny pomiar temperatury powinniśmy zaopatrzyć się najlepiej w termometr elektroniczny i umiejscowić czujnik według powyższych zaleceń. Jeśli jednak chcemy tylko orientacyjnie mierzyć temperaturę, zaokienny termometr w zupełności wystarczy, pamiętajmy tylko o zamocowaniu go od strony najlepiej północnej, by Słońce nie dogrzewało go promieniowaniem. Trzecią opcją są regularne odwiedziny naszej strony internetowej, gdzie mamy najświeższe dane z naszej stacji meteo, która posiada wszystkie niezbędne czujniki i jest dobrze umiejscowiona.