Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Podsumowanie sezonu zimowego 2017/2018

Odsłony: 845

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

b_150_100_16777215_00_images_lodospady_20180304_172139.jpgSezon zimowy pozwoli dobiega końca. Przyniósł nam wiele pięknych, bajecznych wrażeń, jednak równie dokładnie pamiętamy utrudnienia komunikacyjne spowodowane przez silne opady śniegu, czy też mocny wiatr, który generował spore zaspy na drogach naszego powiatu. Postaramy się krótko i zwięźle podsumować zimę 2017/2018.

 

 

Pierwszy śnieg

Pierwsze opady śniegu zarejestrowaliśmy już w listopadzie, co na przestrzeni lat jest i tak dobrym wynikiem. W grudniu natomiast śnieg paraliżował komunikację, a pokrywa białego puchu dochodziła do 25cm. Święta niestety były czasem roztopów i temperatury sięgającej prawie 9 stopni Celsjusza. Styczeń zaskoczył nas śniegiem dopiero w jego drugiej połowie, ferie się udały, było biało prawie całe dwa tygodnie. Luty zapamiętamy również śnieżnie, od początku do samego końca.

Reklama

Temperatura

Nie będziemy się rozpisywać jak w przypadku śniegu, przytoczymy wykresy z naszej stacji meteorologicznej dla stycznia i lutego, najzimniejszych miesięcy zimowych.

Rekord zeszłoroczny z 8 stycznia (g. 05:45) wynosi -27,0 stopni Celsjusza, co oznacza, że tego roku brakło 8,4 do zrównania wyniku, bowiem dzisiaj o godzinie 6:20 odnotowaliśmy -19,6, co i tak jest sporym zaskoczeniem, gdyż rok temu temperatura doszła do +16 stopni!

Wiatr

Największy poryw wiatru zanotowany został przez nas 10 grudnia, kiedy to osiągnął prędkość 120km/h. W obecnym roku było to równe 100km/h zanotowane 18 stycznia, jednak to grudniowy wiatr zapamiętamy najbardziej. Zaspy powstające na drodze, zerwane dachy, przerwy w dostawie energii elektrycznej, to tylko kilka z wielu jego skutków. Szerzej o grudniowych wiatrach można przeczytać w naszym artykule z tamtego roku Wiatrowe podsumowanie

Reklama

Lodospady

Tegoroczne ujemne temperatury, które utrzymywały się przez długi okres czasu, spowodowały powstanie gigantycznych sopli przy jednym z brzegów rzeki Wisłok w Rudawce Rymanowskiej. Zjawisko przyciągnęło tysiące ludzi z całego regionu, którzy na własne oczy chcieli zobaczyć ten pozytywny skutek niskich temperatur. My również postanowiliśmy się tam wybrać, z uwagi na kończący się sezon zimowy, było to idealne podsumowanie. Pamiętajmy jednak, że od jutra temperatura będzie wzrastać już ponad zero stopni, co przyczyni się do znacznego osłabienia pokrywy lodowej na rzece, dlatego apelujemy o ostrożność przy odwiedzaniu potocznie zwanych lodospadów. Kilka zdjęć z naszej ręki:

Efekt Mpemby

Kilkunastostopniowe mrozy to idealny moment na przetestowanie zjawiska Mpemby. Zakłada ono, że woda o wyższej temperaturze zamarznie szybciej niż ta o niższej. Najlepiej nadaje się do tego gorąca woda prosto z czajnika. Następnie należy energicznie wyrzucić płyn ponad siebie, dalszy efekt widoczny jest na zdjęciu poniżej, które przedstawia wykonany przez nas test.

Reklama

Sezon letni

Lato to nie tylko czas bezchmurnej i słonecznej pogody, ale też czas bardzo niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych związanych z konwekcją. Chodzi głównie o burze i jej elementy. Najgroźniejsze z nich to oczywiście wyładowania atmosferyczne, można przez nie stracić nie tylko dobytek w skutek pożaru, ale również życie po bezpośrednim lub pośrednim porażeniu. Trąby powietrzne lub microbursty również mogą pozbawić nas dobytku. Wiele ludzi błędnie twierdzi, że w naszym regionie nie ma mowy o powstaniu trąby powietrznej ze względu na górzyste ukształtowanie terenu. Znamy (również z bezpośredniego doświadczenia) przypadki występowania w naszym powiecie microburstów, czyli silnego strumienia powietrza, który opada z komórki burzowej na ziemię z dużą prędkością powodując szkody zbliżone do tych po przejściu trąby powietrznej. Ostatnim niebezpiecznym elementem jest grad, który niszczy nie tylko samochody czy poszycia dachów, ale i uprawy.