Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Prognoza 16.06.2017

Odsłony: 844

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

b_150_100_16777215_00_images_IMG_22462.jpg+++ PIĄTEK Z BURZAMI +++
Po stosunkowo długiej przerwie od burz, dziś na szybko przechodzącym nad naszym krajem froncie istnieje duża szansa na wystąpienie stosunkowo gwałtownych burz, których głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu.

Mając na uwadze warunki CAPE 500-1500 J/kg. DLS 10-15 km/s, LLS < 10 m/s. oraz wodność troposfery do 35mm, wydajemy 1 stopień zagrożenia burzowego, który obowiązuje od 16 czerwca 2017 od godziny 14:00 do 17 czerwca 2016 do godziny 2:00.

!!! NAJWAŻNIEJSZE !!! co chcemy zaznaczyć, aby nikt nie uznał, że planujemy na oko... Jako, że za oknami mamy sporo chmur, które teoretycznie hamują rozrost chmur burzowych i nagrzewanie się powietrza SIŁA I OBSZAR WYSTĘPOWANIA MOŻE BYĆ OGRANICZONY, mimo wszystko jednak wydajemy ostrzeżenia.

Burze pojedyncze, które utworzą się w sąsiednich województwach leżących na zachód, będą miały tendencje do połączenia się w bardzo zorganizowane klastry, co objawić może się dojściem do naszego regionu mezoskalowego sytemu konwekcyjnego (MCS). Głównym zagrożeniem jak wspominaliśmy będą przede wszystkim duże sumy opadowe do 40-50mm/m2, grad do maksymalnie 1.5cm, wiatr w porywach do 90km/h i wyładowania atmosferyczne. Nie wyklucza się powstania pojedynczych superkomórek, które generować będą większy pod względem średnicy grad.
Tak duży opad w krótkim czasie może spowodować lokalne zalania i podtopienia.

 

Jako, że możliwa jest również opcja pojawienia się formacji liniowej, warto śledzić sytuację za oknem, gdyż na czele burz może pojawić się fotogeniczna, ale zarazem niebezpieczna chmura szelfowa. Zachęcamy do fotografowania, byle z zachowaniem środków ostrożności, bo z naturą nie ma żartów