W środę sypnie śnieg – prognoza pogody na 22.01

Prognozy na jutrzejszy dzień (22.01) ewidentnie wskazują na wystąpienie opadów śniegu związanych z przechodzeniem przez Polskę frontu zokludowanego.

Mapa baryczna na godzinę 12:00 UTC w środę. Front okluzji – fioletowy

Front ciepły który aktualnie jest nad środkową Polską zostanie dogoniony przez front zimny znad Bałtyku i nastąpi ich połączenie, nazywane okluzją. Przejściu frontu towarzyszył będzie silny wiatr w porywach do 60-70km/h.

Mapa zbiorcza

Jak widać na mapie powyżej opady śniegu mogą pokryć nasz region kilkucentymetrową warstwą, jednak pamiętajmy, że rano będzie świecić Słońce, co może nagrzać grunt i uniemożliwić utrzymanie się na nim białego puchu. Plusem jest to, że w nocy temperatura powietrza może spaść nawet do -6°C, więc promienie słoneczne mogą nie zdążyć podgrzać ziemi.

Mapa opadów i zachmurzenia z modelu ICM

Opady rozpoczną się mniej więcej około godziny 13:00 i potrwać mogą nawet do 22:00 z przerwami. W partiach powiatu położonych wyżej można spodziewać się większego przyrostu pokrywy śnieżnej.

Mapa temperatury powietrza na środę godz. 15:00 UTC

Temperatura powietrza prawdopodobnie nie przekroczy 0°C, dzięki czemu na powierzchni utrzyma się większa ilość śniegu. Wieczorem i w nocy z racji napływu dużego zachmurzenia temperatura nie spadnie znacznie poniżej zera przez brak możliwości wypromieniowania ciepła z gruntu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *