Front atmosferyczny – Opady śniegu i gwałtowne ocieplenie

W piątek, ostatni dzień stycznia, czekają nas obfite opady śniegu. Z samego rana nad nasz region wkroczy front atmosferyczny związany z niżami w Europie.

Mapa baryczna Europy na 31.01.2020 godz. 12:00 UTC. Litery: T-Niż H-Wyż
Mapa zbiorcza na piątek godz. 6:00 UTC – widoczna doskonale linia frontu

Z samego rana nad południową Polską przejdzie front atmosferyczny, który będzie niósł ze sobą długotrwałe opady deszczu i śniegu. Jest to front ciepły, więc po jego przejściu będziemy pod wpływem ciepłego powietrza. Temperatura rano wyniesie około 0 stopni Celsjusza, a 6h później nawet +8°C.

Mapa porywów wiatru piątek godz. 6:00 UTC

Przejściu frontu prócz opadów będzie towarzyszył porywisty wiatr dochodzący prędkością do nawet szczytowo 100km/h! Tradycyjnie powieje z południa. Koło wieczora prędkość ma zmaleć do 50km/h w porywach.

Temperatura maksymalna na piątek 31.01
Temperatura maksymalna na sobotę 01.02

To nie koniec napływu ciepłego powietrza, gdyż w sobotę temperatura może dojść nawet do +11°C. To wysoka anomalia jak na początek lutego.

W sobotę zachmurzenie cały dzień będzie pokrywać większość nieba. Silny wiatr z południa w porywach do 70km/h będzie wiał przez cały weekend. Nie przewidujemy opadów na ten dzień.

W dalszym ciągu anomalia temperatury jest mocno dodatnia. W nocy z piątku na sobotę, na przełomie stycznia i lutego, temperatura będzie o ponad 10°C wyższa niż średnia z lat 1979-2010. W sobotę przedstawimy dane jakie zebraliśmy przez cały styczeń w kontekście m.in. anomalii oraz rekordów miesięcznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *