ALERT WIATROWY 09/10.02! Do 120km/h!

W niedzielne popołudnie pogoda znacznie się pogorszy, nie będzie już tak przyjemnie jak dziś. W związku z sytuacją baryczną, a dokładniej niżem, będziemy mieć do czynienia z porywistym wiatrem.

Jak widać na mapie powyżej na godzinę 4:00 czasu lokalnego przypadnie szczyt uderzenia wiatru. Prędkości mogą przekraczać 100km/h, a punktowo w rejonach Przełęczy Dukielskiej nawet 120km/h! Zagrożony jest niechlubny rekord pogodowy w naszym rejonie, który wynosi właśnie 120km/h (w ciągu 3 ostatnich lat zapisu naszej stacji meteorologicznej)

Sprawcą całej wichury jest niż znad północnego Atlantyku, który przejdzie przez obszar Norwegii. Ciśnienie w jego środku wyniesie zaledwie 940hPa! To niezwykle niska wartość, a różnica w polu barycznym, która jest aż tak duża spowoduje przemieszczanie się powietrza z dużą prędkością z ośrodka wyżowego do niżowego, ponieważ zawsze powietrze dąży do wyrównania ciśnienia.

Mapa opadów

Napływ porywistego strumienia powietrza przyniesie opady mieszane – deszcz i marznący deszcz i miejscami śnieg, zatem mogą wystąpić oblodzenia.

Mapa zachmurzenia i opadów na godz. 6:00 w poniedziałek

Front uderzy około godziny 6:00 rano w poniedziałek i uwaga – możemy spodziewać się nawet wyładowań atmosferycznych! Burza może się pojawić właśnie podczas wejścia frontu i generować jednocześnie pioruny i nawalne opady śniegu.

Pamiętacie o naszej zbiórce? Przypominamy, że zbieramy na utrzymanie strony i rozwój projektu. Będziemy bardzo wdzięczni za każdą pomoc – https://zrzutka.pl/7jg8p9.  Dziękujemy za dotychczasowe wpłaty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *