Prognoza 16 dniowa – chłodny początek marca.

Prognoza na kolejne 16 dni obfituje w częste opady deszczu, wiatr i mróz. Niestety czeka nas nieprzyjemny okres w pogodzie.

Temperatura na kolejne 16 dni przedstawia się tak jak na powyższym wykresie. Końcówka lutego będzie dość ciepła, a więc jeśli zsumujemy cały miesiąc wyjdzie nam konkretna anomalia temperatury, gdyż praktycznie każdy dzień lutego był powyżej normy wieloletniej.

Źródło: meteomodel.pl

Z mapy powyżej wynika, że od początku miesiąca do wczoraj (18.02) anomalia temperatury wynosi około 4,5 stopnia Celsjusza powyżej normy z lat 1981-2010. Oznacza to, że po rekordowo najcieplejszym styczniu, będziemy pewnie mieć najcieplejszy luty. Mamy wyjątkowo ciepłą zimę, mróz maksymalny jaki zanotowaliśmy to „-9,5 °C 04:08 08.02.2020”, a więc nie jest to jakaś gigantyczna liczba. Dla porównania trzy lata temu w styczniu 2017 r. zanotowaliśmy równo -27°C.

Wczorajsza anomalia temperatury wyniosła aż ponad 9 stopni Celsjusza. Źródło: meteomodel.pl

Z najświeższych prognoz można wyczytać, że w ciągu kolejnych 16 dni będziemy pod wpływem głównie niżów znad Oceanu Atlantyckiego. Dopiero w marcu wpływ na pogodę w Polsce będzie miał wyż znad Rosji, który przyniesie również ochłodzenie.

Mapa porywów wiatru w Europie na poniedziałek 24.02

Niże znad Atlantyku sterujące pogodą w Polsce w drugiej połowie lutego będą powodować prócz opadów silny wiatr. Będzie on nam dokuczał dopóki do Polski nie wkroczy wyż, który ustabilizuje masy powietrza. Do tego czasu nie przewidujemy dnia w którym wiatr zszedłby poniżej 40km/h w porywach.

Jedno jest pewne – wiosna jest już coraz bliżej naszego kraju. W Hiszpanii na 1 marca przewiduje się ponad 25 stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednak, że prognozy długoterminowe cechują się małą sprawdzalnością, szczególnie przy tak dynamicznych przejściach niżów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *