Prognoza 16 dniowa – chłodny początek marca.

Prognoza na kolejne 16 dni obfituje w częste opady deszczu, wiatr i mróz. Niestety czeka nas nieprzyjemny okres w pogodzie.

Temperatura na kolejne 16 dni przedstawia się tak jak na powyższym wykresie. Końcówka lutego będzie dość ciepła, a więc jeśli zsumujemy cały miesiąc wyjdzie nam konkretna anomalia temperatury, gdyż praktycznie każdy dzień lutego był powyżej normy wieloletniej.

Źródło: meteomodel.pl

Z mapy powyżej wynika, że od początku miesiąca do wczoraj (18.02) anomalia temperatury wynosi około 4,5 stopnia Celsjusza powyżej normy z lat 1981-2010. Oznacza to, że po rekordowo najcieplejszym styczniu, będziemy pewnie mieć najcieplejszy luty. Mamy wyjątkowo ciepłą zimę, mróz maksymalny jaki zanotowaliśmy to „-9,5 °C 04:08 08.02.2020”, a więc nie jest to jakaś gigantyczna liczba. Dla porównania trzy lata temu w styczniu 2017 r. zanotowaliśmy równo -27°C.

Wczorajsza anomalia temperatury wyniosła aż ponad 9 stopni Celsjusza. Źródło: meteomodel.pl

Z najświeższych prognoz można wyczytać, że w ciągu kolejnych 16 dni będziemy pod wpływem głównie niżów znad Oceanu Atlantyckiego. Dopiero w marcu wpływ na pogodę w Polsce będzie miał wyż znad Rosji, który przyniesie również ochłodzenie.

Mapa porywów wiatru w Europie na poniedziałek 24.02

Niże znad Atlantyku sterujące pogodą w Polsce w drugiej połowie lutego będą powodować prócz opadów silny wiatr. Będzie on nam dokuczał dopóki do Polski nie wkroczy wyż, który ustabilizuje masy powietrza. Do tego czasu nie przewidujemy dnia w którym wiatr zszedłby poniżej 40km/h w porywach.

Jedno jest pewne – wiosna jest już coraz bliżej naszego kraju. W Hiszpanii na 1 marca przewiduje się ponad 25 stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednak, że prognozy długoterminowe cechują się małą sprawdzalnością, szczególnie przy tak dynamicznych przejściach niżów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *