Prognoza na wiosnę – AccuWeather

W końcu jest – prognoza Amerykańska na wiosnę 2020 dla Europy. Serwis AccuWeather opublikował swoją wizję na miesiące marzec-czerwiec na naszym kontynencie. Publikacje ukazują się cyklicznie dla każdej z pór roku. Ich sprawdzalność jest bardzo różna, przykładowo jesienna sprawdziła się bardzo dobrze, zimowa jednak przewidywała okresy chłodu, których niestety u nas było bardzo mało.

Prognoza na wiosnę 2020 dla Europy.

Jesteśmy w żółtym polu oznakowanym jako „Drought concerns” co oznacza, że możemy doświadczyć długotrwałych susz. Można powiedzieć, że jesteśmy też w części zielonego obszaru oznaczonego jako „Occasionally stormy”, czyli możliwość wystąpienia silnych burz wczesną wiosną.

Drought fears to rise amid dry spring in eastern Europe

Warmth is set to prevail throughout the season from Poland into the Baltic states, Belarus and Ukraine.

Multiple days with temperatures at or above 27 C (80 F) are possible from Warsaw to Minsk and Kyiv during the month of May.

Locations in Lithuania, Latvia and Estonia will also experience temperatures well above normal for lengthy spells from March to May.

Dry weather will accompany the frequent warmth. Following a mild and drier-than-normal winter, these areas will be at an increased risk for drought conditions as the season progresses.

This could turn into a severe drought by the summer months if sparse rainfall becomes the theme of the season.

Even though agriculture may get a boost from spring’s dry and mild start, there will frequently be the risk for cold mornings with frosts and freezes possible, according to Roys.

Ciepło będzie dominować przez cały sezon od Polski do krajów Bałtyckich, na Białorusi i Ukrainie.

W maju możliwe są dni z temperaturami powyżej 27 stopni Celsjusza od Warszawy do Miśka i Kijowa.

Obszary na Litwie, Łotwie i Estonii również doświadczą temperatur znacznie powyżej norm dla długich okresów od marca do maja.

Sucha pogoda będzie towarzyszyć częstemu ciepłu. Po łagodnej i suchej niż normalnie zimie, obszary te będą narażone na zwiększone ryzyko warunków typowych dla suszy wraz z upływem wiosny.

Może to przerodzić się w w poważną suszę w miesiącach letnich, jeśli rzadko występujące opady deszczu staną się tematem przewodnim wiosny.

Chociaż rolnictwo może zyskać na łagodnym i suchym początku wiosny, istnieje ryzyko wystąpienia częstych przymrozków i mrozów, według Roysa.

Tak więc suchy okres będzie sprzyjał rolnictwu tylko do czasu, później zaczną się problemy z deficytem wody. Możemy za to liczyć na ciepłą wiosnę, który będzie obfitować w słoneczne dni. Śniegu na próżno nam wypatrywać, raczej mogą wystąpić tylko jednodniowe przypadki.

Póki co na 10 kolejnych dni, tylko w ciągu jednego nie przewidujemy opadów, podczas pozostałych będzie padał deszcz i deszcz ze śniegiem, polecamy jednak śledzić stronę na bieżąco i czytać prognozy na kolejny dzień, gdyż te sprawdzają się najczęściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.