Rakieta SpaceX widoczna nad Polską

Dziś czeka nas nie lada gratka na naszym niebie! Zaraz przed godziną 22:00 nad zachodnim horyzontem pojawi się rakieta SpaceX Falcon 9 z kolejną dostawą na orbitę satelitów Starlink. Przelot będzie przebiegał około 20 stopni nad horyzontem z zachodu na wschód.

Rakieta gdy będzie widoczna na naszym niebie, będzie już po wyłączeniu silników drugiego stopnia. Krótko po wlocie nad Europę uwolni rój kolejnych 60 satelitów Starlink, które będą jeszcze bardzo blisko siebie. Nie jest znana przewidywana jasność obiektu na niebie. Na pewno im ciemniej w okolicy tym lepsza widoczność.

„Starlink to budowana przez firmę SpaceX konstelacja satelitarna, mająca świadczyć usługi dostępu do Internetu na całej Ziemi. Jej celem jest objęcie zasięgiem miejsc, w których obecnie dostęp do sieci nie jest możliwy lub jest mocno ograniczony. Dodatkowo, ze względu na zakładane parametry, ma ona stanowić konkurencję dla operatorów naziemnych. W perspektywie długoterminowej przychody ze świadczenia usług satelitarnych mają pomóc firmie SpaceX w realizacji jej planów marsjańskich.” – jak czytamy na stronie https://spacex.com.pl/starlink

Satelity jeśli nie dziś, to jutro będziemy mogli podziwiać około godziny 20:30, kiedy to przelecą idealnie nad Polską, nie wiadomo jeszcze w jakiej odległości od siebie. 

 

Start i przebieg misji można oglądać na żywo tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *