Śnieg w maju! Szokujące prognozy na następny tydzień.

Marzec mieliśmy dość ciepły. Kwiecień był suchy, praktycznie bez większych opadów. Jaki będzie maj? Na pewno równie zaskakujący jak poprzednie miesiące.

Według najnowszych prognoz w kolejnym tygodniu będziemy mieć bardzo dynamiczną pogodę. Wyliczenia modeli pokazują, że w poniedziałek w środkowej i zachodniej Polsce spadnie śnieg i utworzy niemal 10cm pokrywę.

Jak widać na mapie powyżej na noc z poniedziałku na wtorek przewiduje się wystąpienie pokrywy śnieżnej na dość znacznym obszarze kraju. Opady związane będą z przechodzeniem dynamicznego frontu atmosferycznego z zachodu, który przyniesie bardzo intensywne zmiany.

Będziemy w jednej z lepszych pozycji jeśli chodzi o poniedziałek. Według mapy temperatury na godzinę 20:00 czasu lokalnego, będzie u nas około 23-24 stopnie Celsjusza. Spójrzcie teraz na Katowice – tam tylko 8 stopni, a teraz na południowo-zachodnią Polskę – tam okolice zera. Tak gigantyczny kontrast termiczny, który wyniesie niemal 25 stopni Celsjusza może spowodować rozwój gigantycznych burz z ogromnymi opadami deszczu lub śniegu. 

Teraz zobaczmy mapę opadów, jakie wystąpią w poniedziałkowy wieczór nad Polską. Kolorem od jasno niebieskiego do czerwonego zaznaczone są opady deszczu. Im bliżej czerwieni tym bardziej intensywne. Kolorami fioletu zaznaczone są opady śniegu. Jak widać na mapie strefa opadów będzie bardzo mocno rozwinięta i pokrywać będzie większość obszaru Polski.

Jeśli chodzi o sprawdzalność, na ten moment nie jesteśmy w stanie powiedzieć czy dokładnie te wyliczenia są trafne, jednak gdyby się sprawdziły, będziemy mogli chyba uznać 2020 rok za najbardziej zaskakujący pod względem pogody. Poniżej będziemy wstawiać kolejne mapy z aktualizacji modeli. Zobaczymy jak i czy wyliczenia się zmienią.

EDIT 12:20 – zmiana w modelu. Front przesunął się w aktualizacji w naszym kierunku. Brak już optymistycznych 24 stopni Celsjusza. Za to pokrywa śnieżna w naszym regionie do 11cm… i temperatura w okolicach 0 lub nawet -1

EDIT 09:40 – jesteśmy już po trzech kolejnych aktualizacjach. Jak widać po mapkach poniżej każda aktualizacja przedstawia zupełnie inną godzinę wejścia frontu, jak i sam jego przebieg. Najświeższe wyliczenia z godziny 2:00 czasu polskiego przedstawiają nieco łagodniejszy przebieg frontu. Nie byłoby u nas śniegu według tego scenariusza, temperatura wzrosłaby do około 15 stopni Celsjusza, a opady byłyby niewielkie. Wszystkie aktualizacje natomiast są zgodne co do kierunku ruchu mas powietrza z północnego-zachodu na południowy-wschód.

Przymrozki 12-14.05

Mamy również złą informację dla sadowników i rolników. Niestety modele póki co są dość stabilne co do wystąpienia przymrozków nie tylko przygruntowych ale i na poziomie 2 metrów nad gruntem. Miało by to nastąpić w środę rano na wysokości 2 metrów, a we wtorek i czwartek przy gruncie. 

Temperatura


Aktualizacja 06 maj 00:00

Aktualizacja 05 maj 18:00

Aktualizacja 05 maj 12:00

Aktualizacja 05 maj 06:00

Aktualizacja 05 maj 00:00

Opady


Aktualizacja 06 maj 00:00

Aktualizacja 05 maj 18:00

Aktualizacja 05 maj 12:00

Aktualizacja 05 maj 06:00

Aktualizacja 05 maj 00:00

Pokrywa śnieżna


Aktualizacja 06 maj 00:00

Aktualizacja 05 maj 18:00

Aktualizacja 05 maj 12:00

Aktualizacja 05 maj 06:00

Aktualizacja 05 maj 00:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.