Pociąg Starlinków nad Krosnem

Dziś w nocy będziemy mieć okazję podziwiać satelity Starlink, które zostały dziś po godzinie 3:00 wyniesione na orbitę przez rakietę Falcon 9. 

Jak tylko pozwoli pogoda, czekają nas niesamowicie wyglądające 4 przeloty:

PIERWSZY PRZELOT 21:37 – 21:40: Ten przelot będzie ciężki do obserwacji, ze względu na to, że satelity wzniosą się jedynie lekko ponad 10 stopni ponad horyzont oraz bardzo jasny Księżyc, który będzie dzień przed pełnią.

DRUGI PRZELOT 23:10 – 23:17: Będzie to jeden z najciekawszych przelotów jakie mogliśmy podziwiać. Nie dość, że mała separacja satelitów sprawi, że będą tworzyć niemal jednolitą linię światła, to przelot odbędzie się praktycznie idealnie w zenicie, czyli centralnie nad naszymi głowami. Satelity mogą zniknąć na chwilę, ponieważ na moment znajdą się w cieniu Ziemi.

TRZECI PRZELOT 0:43 – 0:51: Będzie to najjaśniejszy przelot tej nocy. Satelity przelecą nad północną Polską, więc szukać ich możemy praktycznie nad naszymi głowami z niewielką odchyłką w kierunku północnym.

CZWARTY PRZELOT 2:21 – 2:25: Ten przelot będzie widoczny od horyzontu do horyzontu. Satelity będą bardzo dobrze oświetlone, ze względu na zbliżający się wschód Słońca. 

Wszystkie przeloty będą przebiegać z kierunków zachodnich na kierunki wschodnie.

A teraz czynniki, które będą przeszkadzać w obserwacjach:

  1. Księżyc, który będzie znajdował się tylko dzień od pełni, więc będzie oświetlał nawet najciemniejsze niebo.

  2. Chmury… niestety mamy szansę na obserwację tylko pierwszego i drugiego przelotu, gdyż z południowego-zachodu nachodzą do nas chmury piętra wysokiego i średniego, co w połączeniu z jasnym Księżycem spowoduje znaczne rozświetlenie nieba. Obraz satelitarny nie mówi nic dobrego:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.