Zaćmienie „Truskawkowego” Księżyca

Na dzisiejszym nocnym niebie będziemy mogli obserwować wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Księżyc nie dość, że koloru  czerwonego, to jeszcze dojdzie do jego zaćmienia.

Dlaczego Księżyc będzie akurat takiego koloru? Jest to związane z jego ruchem na horyzoncie. Gdy jest nisko, światło słoneczne przechodzi jeszcze przez atmosferę, powodując jego załamanie. Do naszych oczu docierają zatem barwy czerwone. Im wyżej nad horyzontem, tym barwa mniej czerwona. Księżyc wzejdzie około godziny 21:00.

Oprócz wyjątkowego koloru naszego naturalnego satelity, dojdzie również do jego zaćmienia. Zaćmienie Księżyca zachodzi, gdy Księżyc znajduje się w cieniu Ziemi, tak, że ona znajduje się między Słońcem a Księżycem. Wtedy towarzysz Ziemi również zyskuje czerwony kolor analogicznie do sytuacji opisanej wyżej. Światło ze Słońca najpierw przechodzi przez atmosferę ziemską, gdzie się rozprasza, a następnie jako światło barwy czerwonej pada na Księżyc.

Niestety dla nas, główna część zaćmienia nie wystąpi u nas. My będziemy widzieli jedynie końcówkę zaćmienia, przy wschodzie Księżyca. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.