Prognoza burzowa 17.06

Nasz region jest dziś jednym z najbardziej zagrożonych w kraju. Spływ chwiejnej masy powietrza ze wschodu o charakterze ciepłym i wilgotnym, która będzie powodowała burze między innymi we wschodniej Polsce. 

Z powodu ukształtowania terenu, na naszym obszarze górskim konwekcja zostanie wymuszona przez wzniesienia. Wartości CAPE (energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie) w kraju będą przekraczać około 1500 J/kg w zależności od modelu numerycznego, co pozwoli na rozwój dość pokaźnych burz. 

Komórki burzowe będą przemieszczać się ze wschodu na zachód i generować będą obfite opady deszczu oraz opady gradu przekraczające nawet 4cm. Superkomórek nie powinno dzisiaj być ze względu na kiepskie warunki do ich rozwoju, między innymi brak dużego ścinania wiatru w troposferze między 0 a 6km wysokości. Będą tworzyły się natomiast układy wielokomórkowe tworzące zwarte klastry, które mogą powodować zejście trąby powietrznej.

Pamiętajmy, że burze są zjawiskami lokalnymi i nie ma stuprocentowej pewności, że przejdzie akurat nad danym punktem, są jednak mniej lub bardziej prawdopodobne scenariusze. Dziś niestety jest ta gorsza wersja, gdyż burze będą tworzyć klastry o dużej szerokości, co tworzy większe prawdopodobieństwo przejścia komórki burzowej nad naszym regionem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.