Burzowa niedziela 28.06

BURZOWA NIEDZIELA

Chyba nikt nie spodziewał się, że sobotnie popołudnie i wieczór będzie mieć aż taki przebieg… Mimo, że wiał suchy wiatr Halny, który z reguły blokuje rozwój konwekcji i powstawanie burz, wczoraj można powiedzieć że dolał oliwy do ognia. Po godzinie 16 nad Bieczem uruchomiła się „fabryka” powstawania superkomórek burzowych, które w formie training storms (burza powstająca za burzą) wędrowały w kierunku wschodnim, czyniąc katastrofalne zniszczenia na terenie powiatu jasielskiego, brzozowskiego, oraz w naszym powiecie głównie w okolicach Korczyny, Odrzykonia i Moderówki. Od 16 do 22 na linii Biecz-Jasło-Tarnowiec-Odrzykoń-Korczyna-Brzozów przeszło 7 superkomórek burzowych, generujących nawalne opady deszczu oraz gradu. Sumy opadowe są niesamowite. W niektórych miejscach w ciągu 4 godzin spadło ponad 150mm/m2! To ogromne, wręcz potężne dane jak na kilka godzin burz.

Dziś wcale nie odpoczniemy od burz. Czeka nas kolejna porcja, która również może przybierać formy training storms. Głównie południowe regiony powiatu będą narażone na te formę burz. Będą przesuwać się z zachodu na wschód i północny wschód. Główne zagrożenie to nawalne opady deszczu do 50-60mm/m2, opady gradu do 1.5cm oraz silne porywy wiatru, a także spora elektryczność.

Nie wykluczamy, że znów dojdzie do zalań i podtopień. Mamy nadzieję, że powódź błyskawiczna, taka jak wczoraj wystąpiła w wielu miejscach dziś nie dojdzie do skutku.

Mimo wszystko bądźmy czujni i uważajmy na Siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *