Prognoza burzowa – poniedziałek 28.06

W poniedziałek czeka nas niestety powtórka z rozrywki. Burze wystąpią na większości terenu Polski, a szczególnie niebezpieczne mają być na wschodzie kraju.

Groźne zjawiska burzowe związane są z przechodzeniem frontu chłodnego z zachodu na wschód Polski. Będzie on wykazywał się dużym gradientem temperaturowym, co pozwoli na powstanie wielu bardzo groźnych burz, w tym superkomórek burzowych niosących niszczycielskie skutki. Pierwsze zjawiska burzowe będą powstawały już od rana, a z biegiem godzin będą nabierać gwałtownie na sile. W naszym regionie będą one już mocno rozwinięte i dotrą popołudniu.

Burze mogą mieć charakter izolowany, co oznacza jedną komórkę niepołączoną z inną. Mogą jednak tworzyć się klastry lub układy mezoskalowe (MCS), które prawdopodobnie będą miały wbudowane superkomórki burzowe. Podczas przechodzenia wszystkich opisanych wyżej form możliwy jest grad w przedziale 5-8cm, porywy wiatru przekraczające nawet 110km/h, a także trąby powietrzne (być może wystąpi kilka w kraju).

Ze względu na dużą ilość wilgoci w powietrzu, a także możliwość powstania zjawiska training storms, które jest nam mieszkańcom powiatu krośnieńskiego od kilku dni dobrze znane, mogą powstawać katastrofalne w skutkach powodzie i podtopienia. Apelujemy o gotowość jednostek straży pożarnej, która tak bardzo ciężko pracuje w ciągu tych ciężkich dni, ale również pozostałych służb. Również mieszkańcy terenów położonych w okolicach rzek lub zbiorników wodnych – zachowajcie czujność i w miarę możliwości przygotujcie się na spotkanie z żywiołem.

Chcemy zaznaczyć również że opisywane w powyżej prognozie zjawiska mogą, ale nie muszą wystąpić w naszym powiecie. O lokalności burz przekonaliśmy się w sobotę i niedzielę, kiedy to w pierwszy dzień ucierpiała północ powiatu a w drugi południe, tymczasem w samym Krośnie prócz jednej burzy nie było nic więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.