This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!

Prognoza burzowa – poniedziałek 28.06

W poniedziałek czeka nas niestety powtórka z rozrywki. Burze wystąpią na większości terenu Polski, a szczególnie niebezpieczne mają być na wschodzie kraju.

Groźne zjawiska burzowe związane są z przechodzeniem frontu chłodnego z zachodu na wschód Polski. Będzie on wykazywał się dużym gradientem temperaturowym, co pozwoli na powstanie wielu bardzo groźnych burz, w tym superkomórek burzowych niosących niszczycielskie skutki. Pierwsze zjawiska burzowe będą powstawały już od rana, a z biegiem godzin będą nabierać gwałtownie na sile. W naszym regionie będą one już mocno rozwinięte i dotrą popołudniu.

Burze mogą mieć charakter izolowany, co oznacza jedną komórkę niepołączoną z inną. Mogą jednak tworzyć się klastry lub układy mezoskalowe (MCS), które prawdopodobnie będą miały wbudowane superkomórki burzowe. Podczas przechodzenia wszystkich opisanych wyżej form możliwy jest grad w przedziale 5-8cm, porywy wiatru przekraczające nawet 110km/h, a także trąby powietrzne (być może wystąpi kilka w kraju).

Ze względu na dużą ilość wilgoci w powietrzu, a także możliwość powstania zjawiska training storms, które jest nam mieszkańcom powiatu krośnieńskiego od kilku dni dobrze znane, mogą powstawać katastrofalne w skutkach powodzie i podtopienia. Apelujemy o gotowość jednostek straży pożarnej, która tak bardzo ciężko pracuje w ciągu tych ciężkich dni, ale również pozostałych służb. Również mieszkańcy terenów położonych w okolicach rzek lub zbiorników wodnych – zachowajcie czujność i w miarę możliwości przygotujcie się na spotkanie z żywiołem.

Chcemy zaznaczyć również że opisywane w powyżej prognozie zjawiska mogą, ale nie muszą wystąpić w naszym powiecie. O lokalności burz przekonaliśmy się w sobotę i niedzielę, kiedy to w pierwszy dzień ucierpiała północ powiatu a w drugi południe, tymczasem w samym Krośnie prócz jednej burzy nie było nic więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *