Rakieta z satelitą GPS najlepiej widoczna od nas!

Do niedawna mieliśmy okazję oglądać tylko praktycznie Starlinki przelatujące w mniejszych lub większych odstępach, albo rakietę Falcon 9 gdzieś nad Węgrami, a u nas widoczną jako poruszająca się gwiazda lekko ponad horyzontem. Dziś natomiast przeleci prawie po polskiej, południowej granicy i będzie widoczna najlepiej z Podkarpacia, gdyż światło słoneczne będzie u nas już na tyle słabe, że pozwoli Falconowi 9 pokazać się jako bardzo jasny punkt bardzo wysoko nad horyzontem. Najgorsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy północno-zachodniej Polski (zachodniopomorskie). Poniżej godziny przelotu:

21:55 – start z Florydy
22:12 – 22:19 – widoczność w Polsce
23:34 – odłączenie modułu GPS od drugiego stopnia rakiety

Rakiety można doszukiwać się na południowym horyzoncie, lot rozpocznie z południowego-zachodu i przeleci wysoko nad Księżycem, a następnie zniknie dopiero na wschodzie. Zachęcamy do obserwacji i wysyłania fotek lub filmików w komentarzach na Facebooku.

Pogoda powinna dopisać, na zdjęciach satelitarnych widać, że chmury się rozpływają, a na południowym horyzoncie mamy bardzo małe zachmurzenie.

Zdjęcie w nagłówku: © Spacex

https://www.youtube.com/watch?v=6zr0nfG3Xy4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.