Prognoza burzowa 11.07

Wczoraj nasz region był pod wpływem stabilnej masy powietrza. Temperatura wyniosła 27 stopni Celsjusza, a niebo było w niewielkim stopniu zachmurzone, podczas gdy w środkowej Polsce szalały groźne burze, które generowały również niszczycielskie trąby powietrzne.

Dziś sytuacja się odwraca, tam będzie spokojnie, a w naszym regionie wystąpią groźne burze. Prawdopodobnie będą rozwijać się po południu bliżej wieczora, jednak modele co do tego nie są w pełni zgodne. Podczas ich przechodzenia możliwe są zwiększone opady deszczu, miejscami nawalne do 40 litrów na metr kwadratowy. Będą one tworzyły układy wielokomórkowe, nie wykluczamy również powstania superkomórek, gdyż warunki do ich rozwoju są dziś dobre. Mogą one generować porywy wiatru do 100 km/h oraz grad do 4 cm. Istnieje również szansa na powstanie trąby powietrznej w naszym regionie.

Największym jednak zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, które będą trwały aż do niedzielnego poranka. Spaść może nawet 50 litrów na metr kwadratowy. 

Temperatura mocno spadnie po przejściu frontu, nie będzie już tak ciepło jak dziś, czy wczoraj. Ponownie takie wartości zobaczyć będziemy mogli prawdopodobnie dopiero pod koniec lipca…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.