Prognoza burzowa – 27.07 – podtopienia

Po ciepłej i spokojnej niedzieli czeka nas bardzo niestabilny, a także bardzo niebezpieczny poniedziałek. Front chłodny, który jutro przejdzie przez Polskę namiesza w pogodzie szczególnie na południowym-wschodzie kraju, głównie na Podkarpaciu. 

W poniedziałek burze będą przyjmowały charakter stacjonarny, będą miały niską prędkość przemieszczania, a dodając do tego duże uwodnienie atmosfery powodować będą podtopienia i zalania. Opady deszczu sięgnąć mogą nawet 40-50 litrów na każdy metr kwadratowy. 

Prócz niebezpieczeństw związanych z opadami deszczu, zagrożeniem będą również porywy wiatru osiągające 70 km/h oraz opady gradu do 4 cm. Dla Podkarpacia istnieje również zagrożenie zejścia nie superkomórkowej trąby powietrznej (superkomórki i trąby powietrzne z nimi związane opisane są na MeteoCarpatia). Z uwagi na słabe warunki dla powstawania superkomórek, między innymi niewielkie ścinanie wiatru, nie przewidujemy ich powstania w naszym regionie. 

Przypominamy, że burze będą miały charakter stacjonarny, co przełoży się na gigantyczne sumy opadów nad obszarem ich występowania, nawet do 40-50 litrów na metr kwadratowy. Jednocześnie chcemy zaznaczyć, że burza jest zjawiskiem lokalnym i ciężkim do przewidzenia dokładnego miejsca jej powstania, dlatego może się zdarzyć że pojawi się w okolicach naszego powiatu i nie będzie nam zagrażała, na co mamy nadzieję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.