Prognoza na kolejne dni – idzie ocieplenie.

Każdy z nas jak tęsknił za prawdziwą zimą, tak teraz wypatruje zapewne roztopów i dodatnich temperatur. Mamy dobre wieści – ocieplenie nadchodzi. W ciągu kolejnych dni czeka nas bardzo zróżnicowana pogoda. Niestety ponownie spodziewamy się dużego mrozu oraz opadów śniegu. Dopiero później ma nastąpić ocieplenie.
W środę od rana spodziewane są umiarkowane opady śniegu. Do aktualnej pokrywy śnieżnej dojdzie jeszcze kilka centymetrów (maksymalny przyrost w naszym regionie to lokalnie 10-15cm). Opad rozpocznie się w środę około 8-10 rano i potrwa do około północy. Największa intensywność prognozowana jest na popołudnie i wieczór.
W czwartek będziemy znajdować się na styku ciepłej i chłodnej masy powietrza i to już od 2-3 w nocy. Dokładnie przez nasz region będzie przebiegać izoterma 0 stopni. Oznacza to, że w ciągu całego dnia temperatura będzie oscylować wokół tej wartości. Prognozowana temperatura to od -1 do +2 stopni. Dopiero wieczorem ciepłe powietrze zostanie wyparte przez zimną masę powietrza znad Ukrainy. W nocy z czwartku na piątek temperatura może spaść do -10/-15 stopni (ze względu na gęsto ułożone izotermy nie możemy precyzyjnie określić temperatury).
Izoterma to linia na mapie łącząca jednakowe wartości temperatury.
Ocieplenia możemy spodziewać się już od piątku, kiedy temperatura wyniesie około +2 stopnie w ciągu dnia. Sobota również na plusie. Aktualnie na środę 24 lutego prognozuje się nawet +10 stopni Celsjusza! Niestety sytuacja jest niestabilna, dlatego wszystko może się zmienić. Jeszcze niedawno modele mówiły o mrozie do końca lutego. Co będzie – pokaże czas, jednak warto mieć na uwadze dużą ilość śniegu i lodu, która zalega na naszym terenie. Przy nagłym wzroście temperatury, gdy to wszystko zacznie się topić, mogą wystąpić powodzie. Będziemy monitorować sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.