Nadciąga fala ciepła – wielkie anomalie temperatury w Polsce.

Styczeń okazał się miesiącem z dodatnią anomalią temperatury. Przez 20 dni mieliśmy temperatury wyższe niż średnia z lat 1981-2010, natomiast 11 dni okazało się być chłodniejsze. Luty zaskoczył nas dość długim okresem zimowym, bez znacznych wychyleń temperatury ponad wartość 0 stopni. Na dzień dzisiejszy (21.02) mieliśmy 17 dni z anomalią ujemną.
Mapa średniej temperatury powietrza od 1.02 do 20.02. Źródło: www.meteomodel.pl
Średnia temperatura w Polsce w lutym wynosi -4,68 stopnia Celsjusza, oznacza to że przez większość miesiąca temperatura utrzymywała się na mocno ujemnych wartościach. Najniższe średnie temperatury zanotowano na Podlasiu, gdzie wartość na chwilę obecną wynosi -7,59 stopnia. Podkarpacie okazało się nieco cieplejsze, u nas średnia wynosi -4,14 stopnia. Wszystko jednak niedługo się zmieni…
Nasza stacja meteorologiczna zanotowała bardzo podobne wartości do przebiegu zaznaczonego na wykresach ze stacji synoptycznych IMGW. Patrzymy na zielony wykres temperatury średniej dziennej – to ona jest brana pod uwagę.
Prognoza anomalii temperatury. Źródło: www.meteomodel.pl
Wszystko za sprawą intensywnego spływu ciepłego powietrza do Polski. Prognozowane są rekordowe anomalie dodatnie. Układ wysokiego ciśnienia Ilonka będzie sprowadzał do nas powietrze z południa. W Polsce prognozuje się lokalne wzrosty temperatur do nawet 20 stopni Celsjusza!
Układ wysokiego ciśnienia ulokowany na południe od Polski będzie sprowadzał ciepło.
W naszym regionie spodziewane są jednak mgły, które mogą znacznie wpłynąć na wartości temperatur. Modele prognozują maksymalnie 14-15 stopni Celsjusza dla woj. podkarpackiego. Wszystko zależy jednak od tempa ustępowania mgieł, które występować będą nocą i nad ranem.
Największe anomalie prognozowane są na środę i czwartek, temperatura będzie wyższa o ponad 12 stopni względem średniej. To znacząco „zepsuje” aktualną średnią dla lutego, a miesiąc prawdopodobnie zakończymy z dodatnią średnią temperaturą, która jak przypomnijmy wynosi aktualnie -4,68 stopnia Celsjusza.
Pozostał ostatni tydzień lutego, który będzie bardziej wiosenny niż zimowy. Przyglądamy się już powoli marcowi, niestety sytuacja jest jeszcze mocno niepewna i zmienna. Miejmy nadzieję, że wiosna nadejdzie bardzo szybko i zimowe kurtki będziemy mogli schować głęboko do szafy.
Tradycyjnie zachęcamy do wsparcia rozwoju naszej działalności – dla wspierających przewidziane są upominki. Link do zrzutki – https://zrzutka.pl/pjem3x

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.