ALERT METEO – silny wiatr

Obowiązuje od 22:00 16.02 do 18:00 17.02

Początek 2022 roku obfituje w ciekawe, a zarazem niebezpieczne zjawiska meteorologiczne. Po ostatnim przejściu orkanu prędkość wiatru w naszym regionie osiągnęła niemal 95 km/h. Tym razem prognozy wydają się być bardzo zbliżone, jeśli chodzi o porywy. U nas głównym zagrożeniem będzie właśnie wiatr, ale niestety zachód Polski może spodziewać się nawet trąb powietrznych i prędkości porywów ponad 110 km/h.

Na obszarze powiatu krośnieńskiego wiać zacznie już dziś (środa) około 22:00 kiedy to prędkość wiatru z południa osiągać może w porywach ponad 70 km/h. Jako że jesteśmy przyzwyczajeni do wiatrów fenowych, tak i to nie powinno zrobić na nas wrażenia. Większy problem zacznie się w nocy, a właściwie w czwartkowy wczesny poranek, gdy prędkość wzrosnąć może lokalnie nawet do wartości dochodzących do 100 km/h. Nadal będzie wiać z południa, jednak już około 12:00/13:00 wiatr zacznie zmieniać swój kierunek na zachodni. Wejdzie wtedy również strefa intensywnych opadów atmosferycznych związana z chłodnym frontem, który będzie wędrował z zachodu na wschód Polski. Ciśnienie osiągnie wartość 992 hPa (obecnie wynosi 1010 hPa). W związku z dynamicznym przejściem frontu jest szansa na pojawienie się wyładowań atmosferycznych.

Prognozy dla zachodniej Polski wyglądają dramatycznie, czujemy się jak w lipcu. Serwis ESTOFEX wydał trzeci, najwyższy stopień zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.