Prognoza 18/19.02 – Kolejna doba z silnym wiatrem

Niestety nie mamy dobrych wieści co do kolejnej doby w naszym regionie. Po ostatnim przejściu układu barycznego niskiego ciśnienia Ylenia mieliśmy sporo szkód powiecie – pozrywane poszycia dachów, powalone drzewa, gałęzie. Prędkość wiatru osiągała w porywach ponad 90 km/h. W dalszej perspektywie czeka nas kolejny incydent wiatrowy, tym razem spowodowany przez niż Zeynep. Nie będzie on jednak tak silny jak poprzedni. Nad wybrzeżem prędkość wiatru według modeli może przekraczać nawet 130 km/h, a co ciekawe w powiecie krośnieńskim będziemy mieć praktycznie jedną z lepszych sytuacji. Porywy będą jednak mogły jutro w ciągu dnia przekroczyć 70 (możliwe punktowo 80 km/h).

Za to tej nocy różnica w polu barycznym spowoduje wzrost prędkości wiatru z południa, który może osiągnąć wartości do 85 km/h około 0:00-2:00. Najgorsza sytuacja będzie w rejonie Rymanowa/Iwonicza i Przełęczy Dukielskiej (tradycyjnie przy halnym). Następnie około godzin porannych spodziewamy się spadku prędkości spływu mas powietrza, co poskutkuje prędkościami w porywach maksymalnie do 50 km/h. Noc ciepła ze względu na południowy wiatr, termometry pokażą minimalnie 4 stopnie na plusie.

Po godzinie 10:00 w sobotę, po przejściu frontu chłodnego związanego z niżem Zeynep, nastąpi zmiana kierunku wiatru na zachodni. Prędkość również wzrośnie i w porywach osiągać będzie wspomniane 70, a lokalnie w północnych częściach powiatu nawet 80 km/h. Cieszy jednak fakt, że sobota będzie bardzo pogodnym dniem podobnie jak piątek. W ciągu dnia spodziewamy się niewielkiego zachmurzenia z przewagą Słońca. Temperatura nawet do 9 stopni na plusie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.