ALERT METEO – OBFITE OPADY ŚNIEGU

Od początku miesiąca wiadome było, że będzie to jeden z chłodniejszych grudni na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Mimo, że przyzwyczailiśmy się do tego, że zima, taka prawdziwa śnieżna, przychodzi dopiero w styczniu, tak tego roku nadejdzie jeszcze przed zimą kalendarzową. Wszystko za sprawą niżów śródziemnomorskich, które w najbliższym czasie będą kształtować pogodę w naszym regionie. Opady rozpoczną się już dziś.

Piątek 09.12

W piątek od rana na niebie gościły chmury, jednak nie wystąpiły żadne opady. Temperatura maksymalna zatrzymała się w okolicach 3 stopni Celsjusza. Na zdjęciach satelitarnych i zobrazowaniach radarowych widać jednak zmierzającą w naszą stronę od południa strefę rozbudowanych opadów atmosferycznych, które już w okolicach wieczora powinny zagościć nad naszym regionem pod postacią deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura w nocy będzie utrzymywać się powyżej zera, dlatego nie powinny wystąpić opady samego śniegu oraz oblodzenia (jest to możliwe tylko i wyłącznie w wyżej położonych partiach powiatu).

Sobota 10.12

Opady, które zaczęły się w piątek, ustaną około godziny 5:00, a w ciągu dnia przewidujemy jedynie niewielkie przelotne opady, ale już śniegu, dlatego że temperatura rano spadnie do okolic zera stopni. Po zmroku, bliżej godziny 20:00, nadejdzie kolejna fala opadów, a termometry pokażą wartości ujemne. Spodziewamy się obfitych opadów śniegu połączonych z gołoledzią powodujących fatalne warunki na drodze.

Niedziela 11.12

W niedzielę spodziewamy się kontynuacji opadów śniegu z poprzedniego dnia, które swoje największe natężenie będą miały w godzinach od 1:00 do 6:00, następnie będą powoli słabnąć, ale sypać będzie aż do niedzielnego późnego wieczora. Podczas przechodzenia tej strefy opadów wiatr osiągał będzie w porywach ok. 45km/h, co powodować będzie możliwość wystąpienia zawiei śnieżnych. Temperatura w dzień będzie utrzymywać się w okolicach -2/-3 stopni. Pokrywa śnieżna może dojść do wartości od 10 do 20 cm, a niektóre modele sugerują nawet 35 cm.

Jak widzimy na mapie powyżej, ilość opadów, jaka wystąpi w naszym regionie w weekend wyniesie ponad 50l/m2, co stanowi 116% normy dla grudnia. W zaledwie 3 dni! …a to jeszcze nie koniec miesiąca.

Patrząc na prognozy długoterminowe dalsza część grudnia powinna być bardzo mroźna oraz śnieżna. Temperatury nocą będą spadać do wartości nawet -20 stopni. Święta na tę chwilę powinny być białe, jednak jak dobrze wiemy tak odległe wyliczenia modeli numerycznych obarczone są dużą niepewnością, dlatego należy je traktować z przymrużeniem oka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.