+++ALERT METEO – NIŻ GENUEŃSKI+++

Wczoraj w krótkim wpisie na Facebooku informowaliśmy o możliwej niebezpiecznej sytuacji meteorologicznej w naszym regionie. Dziś przystępujemy do analizy wyliczeń modeli numerycznych na kolejne dwie doby.

Zacznie się śniegiem…

Wszystko rozpocznie się opadami śniegu już w piątkowy wieczór. Opady będą miały charakter przelotny, przechodzący w ciągły o intensywności umiarkowanej. Zgodnie z modelem ICON strefa opadowa zlokalizowana będzie głównie na południu Polski, a więc i w naszym powiecie. Temperatura wynosić będzie około -1°C / 0°C, co spowoduje przyrost pokrywy śnieżnej.

Mapa zbiorcza modelu ICON-EU na piątek godz. 18:00. Śnieg zaznaczony odcieniami fioletu, a deszcz od niebieskiego do czerwonego. Źródło: wxcharts.com

Intensywne opady śniegu

Następnie w nocy z piątku na sobotę opady śniegu będą mieć coraz większą intensywność. Z racji przenoszenia dużej ilości wilgoci przez niże genueńskie, zawsze występują intensywne opady deszczu lub śniegu. Te dynamiczne układy atmosferyczne, rozwijające się nad Morzem Liguryjskim, mają tendencję do gromadzenia wilgoci i generowania obfitych opadów, zwłaszcza w rejonach górskich, takich jak nasz powiat. Spodziewamy się, że padać będzie przez większość nocy, możliwe że nieprzerwanie. Temperatura nadal będzie utrzymywać się w okolicy zera stopni. Zacznie rosnąć prędkość wiatru.

Mapa zbiorcza modelu ICON-EU na sobotę godz. 02:00. Śnieg zaznaczony odcieniami fioletu, a deszcz od niebieskiego do czerwonego. Źródło: wxcharts.com

Zmienna sobota

Sobota będzie zmienna pod kątem opadów. Decydującym czynnikiem będzie trajektoria i rozwój niżu, który wpłynie na rodzaj opadów atmosferycznych. Jeśli centrum niżu przetnie obszar w okolicach granicy polsko-ukraińskiej lub nad samym terytorium Ukrainy, temperatura w naszym regionie będzie wystarczająco niska i opady nadal będą przyjmować postać śniegu. Jednak jeśli niż przejdzie bliżej naszego powiatu skutkować to będzie bliskością sektora ciepłego powietrza, które znajduje się po prawej stronie centrum niżu. Wtedy może dojść do zmiany opadów na deszcz lub marznący deszcz, który jest prognozowany przez niektóre modele numeryczne właśnie nad powiatem krośnieńskim. Jest to według nas największe zagrożenie w ten weekend. Opady marznącego deszczu powodować będą oblodzenie chodników oraz jezdni!

Mapa zbiorcza modelu ICON-EU na sobotę godz. 20:00. Śnieg zaznaczony odcieniami fioletu, a deszcz od niebieskiego do czerwonego. Źródło: wxcharts.com

Największa szansa na pojawienie się opadów marznących wystąpi podczas przejścia centrum niżu, czyli w godzinach 11:00-20:00. Następnie spodziewamy się kontynuacji opadów śniegu z dużą intensywnością. Padać będzie do niedzielnego południa. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej przez cały weekend to od 10 do 15 centymetrów świeżego śniegu. Namieszać może również silny wiatr z kierunków zmiennych, który w porywach osiągać może nawet 60 km/h. Skutkiem tego mogą być zawieje śnieżne ograniczające widoczność na drogach!

Mapa z modelu ICM przedstawiająca prędkość oraz kierunek wiatru na godzinę 1:00 w nocy z soboty na niedzielę. Źródło: meteo.pl

Większość modeli przesuwa strefę marznącego deszczu na wschód, jednak pamiętajmy, że niże genueńskie charakteryzują się dużą nieprzewidywalnością co do dokładnej trajektorii, a więc istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia opadów marznących również w naszym powiecie. My jednak zakładamy, że wystąpi jedynie opad śniegu, co jest najbezpieczniejszym wariantem.

Ostrzeżenia dla naszego powiatu zostały wydane również przez IMGW-PIB:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *