ALERT METEO – Duże opady i silny wiatr

Obowiązuje od 10:00 04.02 do 6:00 06.02

W związku z niepokojącymi prognozami na kolejne dni postanowiliśmy wydać alert meteo. Niestety, ale nadchodzące godziny przyniosą nam paskudną pogodę. Jedynym plusem będzie temperatura wynosząca od 7 do 10 stopni Celsjusza.

W niedzielę (04.02) spodziewamy się silnego wiatru z północnego-zachodu, który w porywach osiągnie prędkość nawet 85 km/h na obszarze całego powiatu. W ciągu dnia wystąpią przelotne opady deszczu, a wieczorem przejdą w opady ciągłe o charakterze długotrwałym. Niestety prognozy na noc z niedzieli na poniedziałek przewidują sumę opadu ponad 20 mm. Następnie w ciągu dnia czeka nas kontynuacja opadów, których suma wyniesie około 10-13 mm. Przy średniej wieloletniej opadowej dla lutego wynoszącej 38,6 mm może się okazać, że norma z lat 1991-2020 zostanie spełniona w ciągu lekko ponad jednej doby. Tak wysokie sumy mogą spowodować podtopienia i zalania, a także gwałtowny przyrost poziomu wody w rzekach ponad poziomy ostrzegawcze.

Nie odpuści również wiatr, który w porywach osiągać może w dalszym ciągu około 70-80 km/h. Powieje z zachodu i północnego-zachodu.

Klimat

Prognozy modeli długoterminowych, takich jak ECMWF, są bezlitosne jeśli chodzi o sumy opadowe na cały miesiąc. Prawdopodobnie pierwsza połowa lutego będzie ciepła i mokra na co jednoznacznie wskazują mapy prognostyczne anomalii średniej temperatury powietrza. Można na nich wyczytać, że odchyłka od normy w tygodniu 05.02-11.02 w naszym województwie wyniesie aż +8,4 stopnia. Druga połowa lutego będzie nieco chłodniejsza i również mokra. Mapa anomalii sumy opadu z wartościami wyrażonymi w procentach pokazuje, że każdy z tygodni (aż do tygodnia marcowego 04.03-10.03) będzie powyżej normy, czyli będzie tygodniem mokrym.

Przy takich prognozach można śmiało oszacować, że suma opadu za luty może wynieść nawet 90-100 mm. Jest to o tyle ciekawe, że styczeń zapisaliśmy z normą niemal 300%, więc mamy bardzo mokry początek roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *