Niewiarygodnie ciepły luty – analiza

W trakcie tworzenia podsumowania miesiąca przecieraliśmy oczy i niedowierzaliśmy, jednak liczby nie kłamią, luty 2024 w Polsce zapisze się w annałach jako miesiąc o wyjątkowo wysokich temperaturach, przekraczających wieloletnie średnie i ustanawiających nowe rekordy ciepła. To nie tylko rekordy temperatur maksymalnych na stacjach synoptycznych IMGW, ale także rekordowe anomalie miesięczne.

Jak widać na powyższej mapie, luty zakończył się z bardzo dużymi anomaliami względem średnich wieloletnich. Dla przypomnienia podane wartości na mapie powyżej to różnica między średnią temperaturą miesięczną dla lutego z lat 1991-2020, a temperaturą średnią miesięczną dla lutego 2024. Krosno wygrało to zestawienie z wartością +7,5 °C. Są to rzadko spotykanie odchylenia, z którymi ciężko było się spotkać w przeszłości. Największa do tej pory odchyłka od średniej to ta z 1990 roku wynosząca +4,7 °C.

Temperatura minimalna w lutym (według IMGW) wyniosła -2,6 °C, a przypomnijmy, że w Krośnie wielokrotnie majowe przymrozki były większe (np. w 2007 roku odnotowano -3,4 °C), nie mówiąc o kwietniowych, gdzie luty był w 70% przypadków cieplejszy.

Padły również rekordy temperatur maksymalnych dla lutego. Stacja IMGW w Krośnie do tej pory odnotowała temperaturę maksymalną w lutym +15,3 °C w 2008 roku. Obecnie rekord został pobity dwukrotnie, po raz pierwszy 26.02 +16,1 °C i po raz drugi 27.02 +17,8 °C.

Powyżej mapa przedstawiająca anomalię temperatury w Europie w porównaniu z okresem referencyjnym 1981-2010. Bez wątpienia to był historyczny miesiąc.

Czym zaskoczył nas jeszcze tegoroczny luty?

W Krośnie był cieplejszy od wszystkich marców z wyjątkiem jednego (z 2014 do którego zabrakło 6,8 °C)
W Krośnie był cieplejszy od dwóch kwietniów (1997 i 2021)
W Polsce był najcieplejszy w historii pomiarów
W Polsce przebił normę temperatury dla marca
W Polsce średnia temperatura w kwietniu 2021 wynosiła 6 °C, co niemal odpowiada wartości dla tegorocznego lutego (5,9°C)

Wyjątkowo ciepły luty miał daleko idące skutki dla ekosystemów. Przedwczesne kwitnienie roślin, zmiany w migracji ptaków czy zachowania zwierząt to tylko niektóre z obserwowanych zjawisk. Dla rolnictwa, takie anomalie pogodowe mogą oznaczać zarówno szanse (dłuższy sezon wegetacyjny), jak i zagrożenia takiej jak ryzyko przymrozków wiosennych, które na pewno nas czekają. Marzec rozpoczął się równie ciepło, póki co anomalia względem normy wieloletnie w Krośnie na dzień 4.03 wynosi +6,6 °C, jednak kolejne dni mają przynieść ochłodzenie, które „zbije” tą wartość w dół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *