Prognoza na kolejne dni [FALA CIEPŁA]

W nadchodzących dniach czeka nas spływ ciepłej, zwrotnikowej masy powietrza, która będzie oddziaływać na nas już od niedzieli. W Polsce zrobi się upalnie, a już bardzo ciepły kwiecień jeszcze podniesie swoją odchyłkę od normy wieloletniej, która aktualnie (do 05.04) wynosi 4,0 stopnie Celsjusza.

Jak widać na powyższej wizualizacji modelu numerycznego WRF-GFS już od niedzieli temperatura powietrza w naszym regionie wzrośnie do ponad 20 stopni Celsjusza. W środę niestety spodziewane jest ochłodzenie, jednak nie mamy co narzekać, bo jak na kwiecień temperatury są wysokie. Połowa miesiąca zakończy się na wartości blisko 20 kresek, ale ze względu na odległy termin wszystko może ulec zmianie.

Jak widzimy na grafice powyżej w poniedziałek spodziewać możemy się około 22 stopni Celsjusza, podczas gdy w okolicy Wrocławia termometry mogą przekroczyć nawet 30 stopni.

W poniedziałek oraz wtorek spodziewać możemy się ponownego spływu pyłu saharyjskiego, który przede wszystkim objawi się zmętnieniem nieba oraz zabarwieniem na kolor żółty. Pył zostanie wypchnięty na wschód przez wyż który będzie stacjonował nad Hiszpanią.

Kolejne dni przedstawiają się następująco:
Niedziela: 21 °C, brak opadów, zachmurzenie piętra wysokiego, wiatr w porywach do 45 km/h
Poniedziałek: 22 °C, brak opadów, zachmurzenie piętra wysokiego oraz pył saharyjski, wiatr w porywach do 80 km/h
Wtorek: 22 °C, brak opadów, zachmurzenie piętra wysokiego oraz pył saharyjski, wiatr w porywach do 80 km/h
Środa: 13 °C, brak opadów, zachmurzenie częściowe, wiatr w porywach do 50 km/h.

Aktualnie mamy anomalię dodatnią, tak jak wspominaliśmy, w granicy +4 stopni Celsjusza ponad normę wieloletnią. Kolejny tydzień będzie ciepły, a prognozowana anomalia to +5,7 stopnia. Kolejne tygodnie z racji ochłodzenia będą raczej zrównoważone. Jak widzimy na drugiej grafice „Anomalia sumy opadu” w drugiej połowie miesiąca spodziewany jest ich wzrost, co w skali miesiąca powinno przełożyć się na spełnienie normy opadowej, która aktualnie (do 05.04) wynosi 41%.

Zachęcamy do wsparcia naszej działalności, a dokładniej rozbudowy naszych stacji meteorologicznych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *