Załogowa rakieta SpaceX już jutro nad nami!

Trwają ostatnie przygotowania do pierwszej komercyjnej misji załogowej realizowanej przez firmę SpaceX, która odpowiedzialna jest również za głośny projekt satelitów Starlink. 

Misja o nazwie SpaceX Crew Demo-2 planowana jest na jutro (środa) na godzinę 22:23. Wtedy to rakieta Falcon-9 z kapsułą Dragon 2 wystartuje z Florydy i poleci w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To pierwsza od 9 lat misja realizowana z terytorium USA po zakończeniu programu wahadłowców.

Kapsuła z astronautami po odłączeniu wszystkich modułów przycumuje do ISS na maksymalnie 110 dni, następnie powróci na Ziemię lądując na spadochronach. Śmiałkowie którzy odważyli się na dziewiczy i pełen niebezpieczeństw lot to Douglas Hurley i Robert Behnken. Obaj latali już wcześniej na ISS wahadłowcami, więc mają już kosmiczne doświadczenie.

Przelot Kapsuły, która oddzieli się już od drugiego stopnia, będzie widoczny z południowych części Polski około 20 minut po starcie rakiety w tym również na podkarpaciu. Będzie to bardzo podobna trajektoria jak ostatnio przy przelocie z satelitami Starlink o czym pisaliśmy tutaj – Rakieta SpaceX widoczna nad Polską.

Przelotu wypatrywać należy na zachodnim i południowo-zachodnim horyzontem kilkanaście stopni nad gruntem. A jaka będzie pogoda? Już sprawdzamy!

Dobrych wieści nie mamy. Podczas przelotu nad całym podkarpaciem będziemy mieć dominację zachmurzenia z opadami deszczu. Zależy to jednak od jutrzejszego rozwoju konwekcji w naszym regionie. Miejmy nadzieję, że nie będzie silna i chmur będzie na tyle mało, by zachodni i południowo-zachodni horyzont był wolny od zachmurzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.