Meteo info #1 – Front Ciepły

Witamy w pierwszej serii Meteo info – cyklu artykułów pozwalających na przybliżenie niektórych podstawowych zagadnień meteorologii.

Dziś zajmiemy się frontem ciepłym, który jak wskazuje nazwa jest napływem powietrza ciepłego na powietrze zimne. Styk mas powietrza o różnej temperaturze powoduje zmiany. Pierwszą z nich jaką możemy zobaczyć, nawet 1000km od frontu to chmury piętra wysokiego Cirrus uncinus, czyli pierzaste haczykowate, które pojawiają się na dużych wysokościach.

Cirrus uncinus – chmura piętra wysokiego

Stopniowo z biegiem czasu zaczyna być ich coraz więcej, aż zamieniają się w chmury pierzasto-warstwowe Cirrostratus – jest to wiadomość, że front jest w odległości około 900km od nas. Gdy linia frontu przysunie się na dystans 500km, zanikają chmury Cumulus. Lokalizacja Słońca jest bardzo ciężka z powodu zasnutego nieba coraz grubszą warstwą chmur.

Altostratus – Chmura piętra średniego uniemożliwiająca przebicie się Słońca

Już na 350km przed frontem zaczyna się pierwszy opad – delikatna mżawka ciągle narastająca, a wiatr zaczyna słabnąć i nie wykazywać porywów. 300km od frontu mżawka przechodzi już w stały i długotrwały opad deszczu, co jest charakterystyczne dla tego rodzaju zjawiska. Niebo ma ołowiany kolor spowodowany nachodzeniem chmury Nimbostratus (nimbo – ulewa, stratus – warstwa), a jej podstawa ciągle się obniża. Można zaobserwować poszarpane chmury fraktus, które są charakterystyczne przy długotrwałych opadach, które przy froncie ciepłym mogą trwać nawet 3 dni.

Chmura fractus – można ją błędnie pomylić z trąbą powietzną

Po przejściu linii frontu znajdujemy się już w ciepłej masie powietrza. Widoczność pozioma spada, wiatr jest słaby i bez porywów, a jego kierunek zmienił się o około 45 stopni. Pojawiają się mgły adwekcyjne spowodowane wychładzaniem się ciepłej masy powietrza o wychłodzony grunt.

W kolejnej części zajmiemy się frontem chłodnym, który przynosi najbardziej dynamiczne zmiany pogody, w tym burze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *