Podsumowanie miesiąca – Czerwiec 2020

Czerwiec 2020 zapamiętamy jako uciążliwie mokry miesiąc, gdyż liczba dni z opadami deszczu wyniosła 24, a bez opadów pozostało jedynie 6 dni. Najdłuższy okres deszczowy trwający nieprzerwanie przez 15 dni trwał między 14, a 29 dniem czerwca. Co do temperatury szału nie ma – nasza stacja zanotowała maksymalną temperaturę 29,9°C 13 czerwca. Dni z temperaturą powyżej 25°C było 9.

Anomalia temperatury jest dodatnia w przeciwieństwie do maja. U nas była zdecydowanie bliżej normy wieloletniej w przedziale od 1.0°C do 1,5°C.

W porównaniu z miesiącem poprzednim (maj) doszło nam 8 dni, w których temperatura średnia powietrza w Polsce była poniżej średniej, oraz 21 dni z temperaturą powyżej średniej. 

Źródło danych: EUMETSAT CM SAF. Autor mapy: https://meteomodel.pl

Miała być wielka susza o czym pisaliśmy w nawiązaniu do prognozy amerykańskiej tutaj: Prognoza Accuweather na lato 

Sytuacja hydrologiczna w czerwcu jest na wysokim poziomie. Na Podkarpaciu mieliśmy średnio 147 litrów opadów na każdy metr kwadratowy, w Krośnie według naszej stacji 131,1, co pokrywa się z powyższą mapą. Średni opad dla czerwca w Krośnie wynosi około 90 litrów na metr kwadratowy, więc nie możemy mówić o żadnej suszy, a wręcz o nadmiarze wody.

Źródło danych: EUMETSAT CM SAF. Autor mapy: https://meteomodel.pl

Nasłonecznienie jest kolejnym przedmiotem naszego podsumowania czerwca. Jak widać powyżej powiatr krośnieński był jednym z najmniej nasłonecznionych powiatów w Polsce. Mieścimy się w przedziale 100-120 godzin, co przy założeniu, że czerwcowy dzień trwa średnio 16 godzin, daje to około  6-7 pełnych słonecznych dni, a więc większość miesiąca przeminęła nam bez promieni słonecznych. 

 

Ile mieliśmy w czerwcu zagrożeń burzami? Sami łapiemy się za głowę widząc ilość prognoz burzowych:

Prognoza burzowa – 12.06
Prognoza burzowa – 17.06
Prognoza burzowa 18.06 – groźne podtopienia.
Prognoza burzowa 19.06
Prognoza burzowa 21.06 i noc 21/22.06
Prognoza burzowa 22.06 – Groźne burze!
Prognoza burzowa – 26.06
Burzowa niedziela 28.06
Prognoza burzowa – poniedziałek 28.06

Skutkiem burz w czerwcu w naszym powiecie były głównie  szkody wyrządzone przez wodę. Zalane domy, zalane drogi, zerwane mosty, wylane rzeki – jednym słowem dramat dla wielu mieszkańców powiatu. Dlatego tak ważne jest wczesne ostrzeganie potencjalnie zagrożonych osób w całym powiecie krośnieńskim i nie tylko. Właśnie taką misję staramy się realizować, ale pamiętajmy ważną rzecz, że prognoza nigdy nie ma 100% sprawdzalności, nikt nie ma takich zdolności przewidywania. W meteorologii są mniej lub bardziej prawdopodobne scenariusze, które staramy się z jak największą dokładnością Państwu przekazać. Ważne jest udostępnianie postów w razie zagrożenia, by dotarły do jak największej ilości potencjalnie zagrożonych ludzi, o co prosimy teraz i przy każdej publikacji 

Miejmy nadzieję, ze lipiec wykaże się stabilną, gorącą i słoneczną pogodą, niestety wszystko wskazuje na to, że przynajmniej w pierwszym tygodniu lipca wystąpią groźne burze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *