This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!

Podsumowanie miesiąca – Czerwiec 2020

Czerwiec 2020 zapamiętamy jako uciążliwie mokry miesiąc, gdyż liczba dni z opadami deszczu wyniosła 24, a bez opadów pozostało jedynie 6 dni. Najdłuższy okres deszczowy trwający nieprzerwanie przez 15 dni trwał między 14, a 29 dniem czerwca. Co do temperatury szału nie ma – nasza stacja zanotowała maksymalną temperaturę 29,9°C 13 czerwca. Dni z temperaturą powyżej 25°C było 9.

Anomalia temperatury jest dodatnia w przeciwieństwie do maja. U nas była zdecydowanie bliżej normy wieloletniej w przedziale od 1.0°C do 1,5°C.

W porównaniu z miesiącem poprzednim (maj) doszło nam 8 dni, w których temperatura średnia powietrza w Polsce była poniżej średniej, oraz 21 dni z temperaturą powyżej średniej. 

Źródło danych: EUMETSAT CM SAF. Autor mapy: https://meteomodel.pl

Miała być wielka susza o czym pisaliśmy w nawiązaniu do prognozy amerykańskiej tutaj: Prognoza Accuweather na lato 

Sytuacja hydrologiczna w czerwcu jest na wysokim poziomie. Na Podkarpaciu mieliśmy średnio 147 litrów opadów na każdy metr kwadratowy, w Krośnie według naszej stacji 131,1, co pokrywa się z powyższą mapą. Średni opad dla czerwca w Krośnie wynosi około 90 litrów na metr kwadratowy, więc nie możemy mówić o żadnej suszy, a wręcz o nadmiarze wody.

Źródło danych: EUMETSAT CM SAF. Autor mapy: https://meteomodel.pl

Nasłonecznienie jest kolejnym przedmiotem naszego podsumowania czerwca. Jak widać powyżej powiatr krośnieński był jednym z najmniej nasłonecznionych powiatów w Polsce. Mieścimy się w przedziale 100-120 godzin, co przy założeniu, że czerwcowy dzień trwa średnio 16 godzin, daje to około  6-7 pełnych słonecznych dni, a więc większość miesiąca przeminęła nam bez promieni słonecznych. 

 

Ile mieliśmy w czerwcu zagrożeń burzami? Sami łapiemy się za głowę widząc ilość prognoz burzowych:

Prognoza burzowa – 12.06
Prognoza burzowa – 17.06
Prognoza burzowa 18.06 – groźne podtopienia.
Prognoza burzowa 19.06
Prognoza burzowa 21.06 i noc 21/22.06
Prognoza burzowa 22.06 – Groźne burze!
Prognoza burzowa – 26.06
Burzowa niedziela 28.06
Prognoza burzowa – poniedziałek 28.06

Skutkiem burz w czerwcu w naszym powiecie były głównie  szkody wyrządzone przez wodę. Zalane domy, zalane drogi, zerwane mosty, wylane rzeki – jednym słowem dramat dla wielu mieszkańców powiatu. Dlatego tak ważne jest wczesne ostrzeganie potencjalnie zagrożonych osób w całym powiecie krośnieńskim i nie tylko. Właśnie taką misję staramy się realizować, ale pamiętajmy ważną rzecz, że prognoza nigdy nie ma 100% sprawdzalności, nikt nie ma takich zdolności przewidywania. W meteorologii są mniej lub bardziej prawdopodobne scenariusze, które staramy się z jak największą dokładnością Państwu przekazać. Ważne jest udostępnianie postów w razie zagrożenia, by dotarły do jak największej ilości potencjalnie zagrożonych ludzi, o co prosimy teraz i przy każdej publikacji 

Miejmy nadzieję, ze lipiec wykaże się stabilną, gorącą i słoneczną pogodą, niestety wszystko wskazuje na to, że przynajmniej w pierwszym tygodniu lipca wystąpią groźne burze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *