Prognoza – 27-30.01 – silny wiatr i opady

Dziś (czwartek) od 17:00 do 23:00 z powodu różnicy w polu barycznym będzie występował wiatr Halny do 70km/h, do tego wystąpią przechodzące umiarkowane opady śniegu, które będą powodować lokalnie zawieje i zamiecie szczególnie na południu powiatu. Wszystko związane będzie z przechodzeniem niżu zokludowanego nad Zatoką Ryską. Temperatura w nocy początkowo -2/-3 na całym obszarze regionu, a po północy zobaczymy wartości dodatnie w północnej części powiatu, południe pozostanie na minusie. Ciśnienie będzie spadać do piątkowego południa.

W piątek spodziewamy się ustabilizowania ciśnienia i zmiany kierunku wiatru zachodni. Prędkość pozostanie wysoka w porywach mogących przekraczać 65-70 km/h co może spowodować zamiecie i zawieje śnieżne. Wystąpią opady deszczu ze śniegiem i deszczu w rejonie Krosna, a na południu powiatu samego śniegu. Wieczorem zmiana kierunku wiatru na północny o zmniejszonej prędkości w porywach do 50-55 km/h. Pojawią się też dość obfite opady śniegu i temperaturą poniżej zera w całym regionie. Nastąpi wzrost ciśnienia o 15hPa w ciągu 10 godzin do wartości 1025hPa na poziomie morza.

Sobota zapowiada się na ogół spokojna i pogodna, ale już po zmroku spodziewamy się pobudzenia wiatru halnego z powodu gwałtownego spadku ciśnienia do 1007hPa w naszym regionie, a do 960hPa w centrum kolejnego niżu znad Bałtyku. W okolicach 17:00-19:00 temperatura spadnie poniżej zera i występować będą opady śniegu na obszarze całego powiatu, co w połączeniu z wiatrem o prędkości w porywach przekraczających 70 km/h może spowodować zawieje śnieżne. Po godzinie 22:00 z powodu przekroczenia izotermy 0 można spodziewać się występowania opadów mieszanych/opadów deszczu w północnych częściach regionu, a śniegu w południowych. Z biegiem nocy wiatr zmieni kierunek na zachodni i nastąpi uderzenie frontowe podczas którego prędkość może wzrastać do ponad 90 km/h szczególnie w północnych i centralnych częściach powiatu. Wyciszenia wiatru można spodziewać się dopiero w poniedziałek nad ranem. Do tego czasu będzie wiać w porywach do 70-80 km/h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.