Prognoza Świąteczna – znaczne ochłodzenie

Wielki Czwartek minął nam w bardzo przyjemnej atmosferze. Temperatura sięgnęła 22,2 stopni Celsjusza, a przez cały dzień świeciło Słońce. Niestety patrząc na kolejne dni nie mamy dobrych informacji. Idzie znaczne ochłodzenie a nawet opady śniegu!

Wielki Piątek

Początek dnia podobny do dzisiejszego choć zaczną napływać chmury piętra wysokiego oraz średniego, które mocno ograniczą promienie Słoneczne, następnie (zgodnie z definicją) zachmurzenie przybierać będzie coraz gęstszą oraz niższą postać. Tak dzieje się przed frontem ciepłym, który aktualnie znajduje się w okolicy Wrocławia. Za nim podąża front chłodny mocno zaznaczony opadowo. Jednak wracając do piątku – front dojdzie do nas prawdopodobnie już jako zokludowany, a będzie to około godziny 11:00/12:00. Zaznaczy się to przede wszystkim opadami deszczu i wzrostem temperatury o kilka stopni – tak, piątek będzie ciepłym dniem, najcieplejszym z całych Świąt. Temperatura maksymalna osiągnie 13-14 stopni Celsjusza. Opady potrwają cały dzień, oczywiście z możliwymi przerwami. Temperatura w nocy nie spadnie poniżej 9 stopni.

Wielka Sobota

Jajka będziemy święcić raczej z parasolami, gdyż opady nadal będą trwać. Temperatura w ciągu dnia będzie się wahać w granicach 5-9 stopni. Wiatr zacznie wiać z północy co spowoduje spływ chłodnej masy powietrza. Ciśnienie wzrośnie do 1028 hPa. Na przejaśnienia możemy liczyć jedynie wieczorem oraz w nocy. Opady po południu powinny ustać. W nocy temperatura minimalna około 0 stopni.

Wielkanoc

Niezbyt ciepło, temperatura wzrośnie do maksymalnie 8 stopni Celsjusza. Wystąpi zachmurzenie duże z możliwymi przejaśnieniami. Wiatr nieco osłabnie względem soboty. Rano możliwe opady słabego śniegu lub deszczu. Wieczór raczej spokojny, podobnie noc podczas której temperatura minimalna może spaść poniżej zera, a w wyżej położonych partiach powiatu nawet poniżej -3 stopni.

Poniedziałek Wielkanocny

Niestety będzie to lany poniedziałek w dosłownym tego stwierdzenia znaczeniu. Czekają nas opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem i samego deszczu, które zaczną się już około godziny 9:00-10:00. Temperatura wyniesie około +2 stopnie, a w rejonach górzystych naszego powiatu nie wzrośnie ponad 0 stopni, to właśnie tam będzie sypał śnieg przez większość dnia.

Ogólnie licząc od dziś do końca poniedziałku spadnie od 10 do 20 litrów wody na metr kwadratowy (w zależności od miejscowości w naszym powiecie).

Patrząc w przyszłość widać nieznaczne ocieplenie, jednak bez rewelacji. Cieszy fakt, że znikną przymrozki, przynajmniej na jakiś czas, bo jak wiemy maj potrafi jeszcze zaskoczyć kilkustopniowymi temperaturami poniżej zera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.