UWAGA! ALERT POGODOWY!

W nocy ze środy na czwartek i w czwartek w ciągu dnia spodziewamy się opadów marznącego deszczu, który będzie powodował oblodzenia. Już na wstępie apelujemy do kierowców o uwagę na drogach,.

Mapa zbiorcza – na pomarańczowo zaznaczony opad marznącego deszczu (Freezing Rain)

Opady mają rozpocząć się w nocy ze środy na czwartek około północy i trwać mogą do około godziny 9:00 w charakterze ciągłym, a do godziny 22:00 o charakterze przelotnym. Lokalnie może wystąpić opad krupy śniegowej, szczególnie w wyższych partiach terenu.

Mapa temperatury powietrza na poziomie 850hPa (około 1,5km nad ziemią) prognozowana na godzinę 3:00 UTC w czwartek

Temperatura na poziomie izobarycznym 850hPa, czyli mniej więcej 1,5km nad ziemią będzie dodatnia i wynosić będzie około 3°C – 4°C. W normalnym przypadku według atmosfery wzorcowej temperatura wraz z wysokością maleje o -6,5°C na każdy kilometr wysokości. Niekiedy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, mamy do czynienia z inwersją, czyli sytuacją odwrotną, gdzie temperatura np. 2km nad gruntem jest wyższa od tej przy ziemi.

Temperatura powietrza w Polsce prognozowana na godzinę 3:00 UTC w czwartek

Jak widać na mapce powyżej, temperatura powietrza 2m od gruntu będzie miała wartości ujemne w granicach -3,5°C. Kropelki wody nagrzane do temperatury około +3°C spadając w dół nie zdążą przekształcić się w śnieg, bądź krupę śniegową i do ziemi dotrą w stanie ciekłym. Po dotknięciu wychłodzonego gruntu i w styczności z temperaturą otoczenia poniżej zera °C, natychmiast będą zamarzać i tworzyć pokrywę lodową, dlatego mogą wystąpić oblodzenia jezdni i chodników, uzależnione jest to jednak od natężenia opadów. Prosimy o ostrożność i uwagę na drogach. Najlepiej śledzić ostrzeżenia na krosno112.pl, by być na bieżąco.

Życzymy, aby Nowy Rok obfitował w jak najmniejszą ilość niebezpiecznych zjawisk na Waszym niebie i by pogoda była jak na przysłowiowe „zamówienie”. Zdrowego, ciepłego Roku życzy cała Redakcja.

Meteo Krosno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *