Pociąg Starlinków nad Krosnem już dziś!

Po wczorajszym przelocie rakiety Falcon 9, która miała za zadanie wynieść kolejną wielką paczkę satelitów Starlink, dziś będziemy mogli podziwiać fenomenalny pociąg na niebie utworzony z wczoraj wypuszczonych urządzeń. 

 

Pierwszy przelot będzie miał miejsce w godzinach 20:22-22:31, satelity będą miały dość dużą jasność w okolicach 0.7 Magnitudo i będą leciały z zachodu na wschód. Z uwagi na Słońce, które będzie 5 stopni pod horyzontem nie będzie w pełni ciemno, jednak nie powinno to przeszkodzić w obserwacjach. Satelity będą tworzyć niemal jednolitą świetlistą linię, gdyż będą jeszcze bardzo blisko siebie.

W drugim przelocie, który odbędzie się w godzinach 21:56-22:04 jasność nieco już spadnie do 4.4 Magnitudo (im wyższa wartość tym mniejsza jasność obiektu) z uwagi na nisko położone Słońce pod horyzontem, będzie jednak już dawno po zachodzie, więc obserwacja będzie łatwiejsza. Satelity nadal będą blisko siebie.

Przeloty Starlinków będziemy mogli podziwiać jeszcze przez kilka dób. Z dnia na dzień będą się od siebie separować, co będziemy mogli oceniać widząc je każdego wieczora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *