Podsumowanie miesiąca – Maj

       

Maj 2020 zapisze się w historii polskich pomiarów. Był on bowiem najzimniejszy od 1991 roku. 

Źródło - meteomodel.pl

Jak widać na wykresie powyżej tylko 3 dni w maju były powyżej średniej z lat 1981-2010. Reszta była znacznie poniżej normy wieloletniej. Plusem w tej sytuacji są opady deszczu, które złagodziły nieco suszę występującą w Polsce. Mieliśmy przez cały miesiąc dominację napływu chłodnego powietrza z północy.

Źródło - meteomodel.pl

Mapa zbiorcza przedstawiona wyżej przedstawia anomalię temperatury powietrza dla miesiąca maj 2020. Jak można wyczytać z mapy wszystkie regiony w Polsce miały anomalię ujemną, czyli poniżej średniej wieloletniej. Najniższa wartość wyniosła -3,09. W powiecie krośnieńskim wartość wynosi ponad -2,5. 

Źródło - meteomodel.pl

Bardzo ciekawy wykres pokazujący przebieg temperatury w Polsce w całym 2020 roku. Jak można odczytać z grafiki mieliśmy bardzo ciepły początek roku. Styczeń, luty i marzec były bardzo ciepłe i wykazywały praktycznie każdego dnia dodatnią anomalię temperatury. Kwiecień również był ciepły, jednak nie wszystkie dni były powyżej anomalii, zdarzały się też chłodniejsze doby. Maj natomiast okazał się bardzo zimnym miesiącem z mocno dominującą liczbą dni poniżej anomalii. Większość dni od początku roku do końca maja to dni z dodatnią anomalią, czyli dni cieplejsze niż średnia wieloletnia. Jest ich 99, natomiast dni poniżej średniej wieloletniej jest na chwilę obecną 52.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *