Prognoza długoterminowa – sporo śniegu i nawet -33 stopnie.

Kończy się miesiąc styczeń. Przyniósł nam (patrząc na lata wcześniejsze) dość sporo śniegu i duży mróz. Co przyniesie luty? Wyliczenia póki co są dość chwiejne i niejednoznaczne. Przyjrzyjmy się sytuacji na kolejne kilkanaście dni.

Do wtorku 02 lutego potrzyma mróz

W ciągu kilku kolejnych dni utrzyma się mroźna i śnieżna pogoda. Potrwa do wtorku. Temperatura może spadać nocami do -11 stopni Celsjusza, natomiast za dnia nie przekroczy zera stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, bez większych porywów. Nie powinno już sypać, więc pokrywa śnieżna pozostanie bez zmian.
Temperatura minimalna na noc z niedzieli na poniedziałek.

Odwilż

Dodatnie wartości temperatury powietrza zobaczymy już we wtorek 02 lutego. W środę będziemy mogli zobaczyć nawet +5 stopni. Noce będą również bez mrozu. Od wtorku do piątku mogą wystąpić opady deszczu. Pokrywa śnieżna, którą widzimy za oknami w większości się stopi. Odwilż potrwa do piątku kiedy wszystko znów się zmieni.
Temperatura maksymalna na środę 03 lutego.
Pokrywa śnieżna prognozowana na piątek 05 lutego.

Powrót zimy

Zima powróci od piątku 05 lutego i potrwa co najmniej do 15 lutego. Aktualne wyliczenia modeli numerycznych zakładają dość drastyczny scenariusz. W ciągu wspomnianego okresu ma napadać około 50 cm śniegu, a temperatura w okolicach Walentynek ma spaść nocą w naszym regionie do -33 stopni Celsjusza!
Temperatura minimalna na noc z 14 na 15 lutego.
Pokrywa śnieżna prognozowana na poniedziałek 15 lutego.

Sprawdzalność

Prognozy długoterminowe charakteryzują się niską sprawdzalnością, jednak nie jest to sprawdzalność na poziomie 0%. Im dalej wybiegamy w przyszłość tym większe rozbieżności w prognozowaniu. Pamiętajmy, że zdarzyły się już sytuacje, gdy model trafił pogodę za kilkanaście dni, były to jednak sytuacje sporadyczne. Miejmy nadzieję, że trzydziestostopniowy mróz do nas nie dotrze, a te wyliczenia okażą się tak zwanymi „fusami”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.