ALERT METEO – Lodowy deszcz – atak niżu.

Niedziela i noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie bardzo obfite opady śniegu oraz deszczu. W Polsce przybędzie ponad 40 cm śniegu. Najmocniej sypnie na wschodzie kraju. Niż pochodzenia śródziemnomorskiego przyniesie ze sobą bardzo dużą ilość wilgoci, co przerodzi się w dużą intensywność opadów.
Temperatura na poziomie 2 metrów nad gruntem.
Największym jednak zagrożeniem dla mieszkańców południowego-wschodu Polski, nie tylko powiatu krośnieńskiego, ale większości powiatów na Podkarpaciu będzie deszcz lodowy i opady marznącego deszczu. Spowodowane jest to napływem ciepłej masy powietrza na poziomie izobarycznym 850 hPa, gdzie temperatura wynosić będzie około +2 stopnie, podczas gdy przy gruncie termometry pokażą -5 stopni! Ta ogromna różnica spowoduje natychmiastowe zamarzanie kropel deszczu po zetknięciu z powierzchnią. Wystąpić może również deszcz lodowy ze względu na niską temperaturę – kropelki deszczu zamarzną jeszcze w locie i spadną w postaci drobnych kulek lodu.
Temperatura na poziomie izobarycznym 850 hPa.
Opady rozpoczną się opadem śniegu jeszcze przed świtem w niedzielę. Następnie przez cały dzień pozostaną w tej postaci, dopiero wieczorem zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem oraz deszcz lodowy / marznący. Później będą nieprzerwanie paraliżować nasz region. Najbardziej niebezpiecznie będzie na drogach i chodnikach. Miejmy na uwadze również gałęzie, które pod naporem lodu mogą się łamać. Spodziewajmy się również awarii sieci energetycznej.
Mapa zbiorcza. Opady marznącego deszczu zaznaczone na pomarańczowo, na biało opady śniegu.
Marznący deszcz może nam dokuczać również w poniedziałek rano. Temperatura w ciągu dnia powinna wzrosnąć do wartości dodatnich, co nieco polepszy sytuację.
Podczas opisywanego okresu spodziewamy się również stałego wiatru o prędkości około 25-30 km/h w porywach do 50-60 km/h ze wschodu. Będzie on potęgował efekt zamarzania deszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.