Prognoza Świąteczna 2021 – białe Święta?

Zapraszamy na coroczną prognozę na Święta Bożego Narodzenia. Za oknami póki co możemy obserwować zimowe krajobrazy. Śniegu może nie jest zbyt wiele, ale patrząc na grudzień w latach poprzednich, mieliśmy o tej porze zazwyczaj +5 stopni i deszcz. Faktem jest, że aktualnie od 1 grudnia anomalia temperatury wynosi około -0,5 stopnia, natomiast prognozowana anomalia na dni kolejne przedstawia się następująco: 24.12 -1, 25.12 -2, 26.12 -6.
Źródło: meteomodel.pl
Przejdźmy jednak do dokładnego opisu okresu Świąt Bożego Narodzenia.

Noc 23/24.12

Noc istotna pod względem wysokości pokrywy śnieżnej. Około godziny 22:00 rozpoczną się opady śniegu, które potrwają do wigilijnego południa. W nocy silny wiatr w porywach do 90 km/h.

24.12 Wigilia

Niestety pierwszej gwiazdki na niebie nie będzie dane nam zobaczyć ze względu na całkowite zachmurzenie. Wiatr nadal będzie silny, ale z biegiem godzin będzie tracił na mocy. W ciągu dnia temperatura będzie rosła i przekroczy zero stopni około godziny 15:00 w okolicach Krosna (w wyższych partiach powiatu istnieje prawdopodobieństwo, że wartości będą ujemne cały dzień). Od 20:00 do 4:00 rano będzie padał deszcz/deszcz ze śniegiem (analogicznie w wyższych partiach śnieg). Maksymalna temperatura w dzień w okolicach Krosna wyniesie około +2/3 stopnie. Podczas Pasterki wystąpią opady mieszane deszczu/deszczu ze śniegiem/miejscami śniegu, bez parasola się nie obejdzie.

25.12 Boże Narodzenie

Od 4:00 do 10:00 opady śniegu na obszarze całego powiatu. Temperatura będzie ujemna od około godziny 4:00/5:00. W tym okresie czasu pokrywa śnieżna będzie przybywać. Następnie około południa spodziewamy się stopniowego ustępowania chmur i licznych rozpogodzeń w połączeniu z temperaturą na poziomie -3 stopni. Po zmroku zacznie się ochładzać i termometry pokażą nawet -15 stopni. Wiatr znacznie osłabnie do wartości około 20 km/h.

26.12 Świętego Szczepana

W ostatni dzień Świąt nie spodziewamy się żadnych ciekawszych zjawisk meteorologicznych. Nie będzie padać cały dzień, wiatr będzie słaby, a temperatura maksymalna w dzień wyniesie około -3 stopnie (w nocy -11).
Podsumowując Święta Bożego Narodzenia będą białe, choć z niewielkim okresem dodatniej temperatury powietrza, która nie powinna jednak przyczynić się do całkowitego wytopienia pokrywy śnieżnej. W Boże Narodzenie po dosypaniu świeżego śniegu utrzyma się on do poniedziałku, później spodziewane są roztopy (pogoda jest bardzo dynamiczna i prognozy zmieniają się bardzo często).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.