Prognoza na poniedziałek 17.01 – śnieg i wiatr.

TEMPERATURA I OPADY

Po pogodnej niedzieli czeka nas załamanie pogody w poniedziałek. Aktualne prognozy są mało optymistyczne i przedstawiają dwa potencjalnie niebezpieczne zjawiska. Pierwszym z nich jest gołoledź, która może występować na drogach naszego powiatu, a drugim jest silny i porywisty wiatr z północnego-zachodu, który osiągać może w porywach nawet 90 km/h.

Pierwsze opady mogą wystąpić już po północy. W godzinach od 1:00 do 7:00 spodziewamy się opadów śniegu na obszarze całego powiatu. Następnie po godzinie 7:00 rozpocznie się nieco trudniejsza sytuacja ze względu na rozdzielenie terenu powiatu na dwie części: na północ od Krosna + miasto Krosno z temperaturą dodatnią oraz na południe od Krosna z temperaturą ujemną. Podobne zjawisko wystąpiło ostatnio w nocy z 13/14 stycznia o którym pisaliśmy tutaj: Prognoza na noc 13/14.01 – ciekawa sytuacja.

Od 7:00 do 14:00 ze względu na zróżnicowanie temperatury na obszarze powiatu, występować będą różne formy opadów. Na północ od Krosna deszcz, Krosno opady mieszane w tym marznące powodujące gołoledź, na południe od Krosna śnieg.

Następnie po 14:00 w całym powiecie notować będziemy wartości ujemne i opady śniegu. Większość modeli jednoznacznie przewiduje ustąpienie opadów po godzinie 16:00.

WIATR

W niedzielę po południu i w nocy z niedzieli na poniedziałek na obszarze powiatu krośnieńskiego będzie występował silny wiatr w porywach do 60-70 km/h wiejący z południa odkręcający z biegiem godzin na południowo-zachodni, a rano w poniedziałek na czysto zachodni. Po godzinie 10:00 nastąpi wzrost prędkości do 70 km/h w porywach a po 14:00/15:00 w trakcie przejścia czoła frontu okluzji prędkość w porywach może przekraczać 90 km/h, a kierunek zmieni się na północno-zachodni (jak na zdjęciu powyżej). Wiatr ustąpić może dopiero w środę, do tego czasu wiać może do 70 km/h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.