Barani MeteoShield Pro – Recenzja 1/2

W marcu 2023 roku dzięki uprzejmości firmy Barani Design otrzymaliśmy innowacyjną osłonę radiacyjną MeteoShield Pro trzeciej generacji. Główna część testu przeprowadzona była w kwietniu z racji prawidłowego dopasowania wszystkich czujników, tak by pomiary były jak najbardziej dokładnie. Test polegał na porównaniu osłony MeteoShield Pro z klatką Stevensona, którą posiadamy od 2022 roku.

Okres testowy: 01-04-2023 – 30-04-2023

Warunki terenowe: jednolity trawnik, pojedyncze drzewa w odległości 20 metrów, brak rzucanego cienia w trakcie 95% operacji Słońca, brak elementów oddających lub odbijających promieniowanie

Przyrządy pomiarowe: czujniki SHT35 w obudowie plastikowej

Miejsca pomiarowe:
1. Barani MeteoShield Pro
2. Klatka Stevensona 75 cm x 50 cm x 50 cm (szerokość, głębokość, wysokość), wnętrze czernione, żaluzja pojedyncza, drewno sosnowe, podwójna podłoga, podwójny dach, dodatkowe otwory wentylacyjne.

Wysokość pomiaru: 200 cm

Dokładność pomiarowa: 0,2 ℃

Cel testu: wykazanie różnic w reakcji osłon radiacyjnych na zmieniające się czynniki meteorologiczne w tym: irradiancję (natężenie promieniowania słonecznego), promieniowanie odbite, znaczne spadki/wzrosty temperatury, opady atmosferyczne, mgłę (wilgotność 100%), inwersję oraz wpływ wiatru.

Przebieg testu: test przebiegał w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Czujniki zbierały dane całodobowo przez cały miesiąc w interwale 5 minutowym. Wyniki przedstawione są jako różnica między odczytem z osłony Barani MeteoShield Pro, a klatką Stevensona. Im większa różnica tym odnotowana temperatura w osłonie MeteoShield Pro była wyższa.

Wyniki przedstawione zostały w formie czterech wykresów:
Kolor niebieski: średnia z całego dnia (24h)
Kolor czerwony: noc (od 0:00 do 5:55 i od 19:35 do 23:55)
Kolor zielony: dzień (6:00-19:30)
Kolor fioletowy: największa operacja Słońca – największe promieniowanie (11:00-17:00)

Pierwsze wnioski: na początku należy zaznaczyć, że osłona MeteoShield Pro wykonana jest z wysokiej jakości plastiku wysoce odpornego na ekstremalne warunki atmosferyczne. Kształt helisy zapewnia wymuszenie przepływu powietrza nawet w przypadku braku wiatru, dzięki czemu czujnik narażony jest cały czas na świeże powietrze z zewnątrz. Zaawansowana konstrukcja pozwala również zachować czystość w środku oraz samego czujnika. Czernione wnętrze pozwala skutecznie stłumić promieniowanie odbite.
Jak widzimy na wykresie powyżej w ciągu największej operacji Słońca osłona MeteoShield Pro wypada nieco lepiej od klatki Stevensona, jednak potrafią występować różnice nawet 1,1 stopnia na jego korzyść, natomiast z wykresu nocnego można wyciągnąć zupełnie inne wnioski. Klatka potrafi pokazywać wartości nawet o 1,5 stopnia niższą temperaturę. Ciężko zweryfikować powstanie tak dużej różnicy w nocy. Być może wynika to z powstawania zastoiska chłodu, gdyż podczas występowania największych rozbieżności mieliśmy do czynienia z wiatrem poniżej 5 km/h.


Kolejny ciekawy wykres pokazujący średnią temperaturę dla każdych 5 minut dnia z całego miesiąca. Wychodzi na to, że klatka zawyża temperaturę w ciągu dnia w godzinach 12:15-16:45, czyli w momencie największej irradiancji (natężenia promieniowania słonecznego). Nocami występują spore różnice wynikające z prawdopodobnego powstawania zastoiska chłodu i nadmiernego wychłodzenia klatki poprzez nadmierne wypromieniowanie drewna, które jak wiadomo jest dobrym izolatorem cieplnym. Będziemy jeszcze wracać to recenzji w części drugiej, gdzie skupimy się na nocnych odchyłkach temperatury.

Podsumowując Barani MeteoShield Pro jest bardzo dobrą osłoną radiacyjną zapewniającą wiarygodny odczyt temperatury w każdych warunkach. Kształt helisy zapewniający stały przepływ powietrza oraz czernione wnętrze chroniące przed promieniowaniem odbitym czy sama konstrukcja która skrywa czujnik przed jakimkolwiek dostępem promieni słonecznych, to tylko kilka z wielu zalet tego produktu.

Osłonę Barani MeteoShield Pro można zakupić bezpośrednio u producenta pod tym linkiem:
https://barani-design.myshopify.com/products/meteoshield-professional

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *