Intensywne opady + Wigilia

W ciągu najbliższych 48 godzin czekają nas intensywne opady deszczu. Wszystko to za sprawą niżu znad Słowacji, który będzie kształtował pogodę w naszym obszarze. Przewidujemy nieprzerwane opady deszczu począwszy od północy z niedzieli na poniedziałek do okolic wzejścia pierwszej wigilijnej gwiazdki (około godz. 16:00). Daje to niemal 40h opadów, które mogą powodować podtopienia.

Mapa maksymalnej temperatury powietrza w dzień Wigilii między 13:00 a 19:00

Jak widać na powyższej mapce maksymalnej temperatury powietrza w Wigilię, niestety termometry pokażą wartości dodatnie, mimo intensywnych opadów nie ma co liczyć na śnieg, z wyjątkiem obszarów położonych wyżej, gdzie lokalnie może padać deszcz ze śniegiem.

Mapa zbiorcza opadów deszczu między 07:00 w poniedziałek a 07:00 we wtorek (Wigilia)

Wyliczenia modeli pokazują, że spadnie więcej deszczu niż w całym grudniu dodając opady z każdego dnia (15,1 l/m2 od początku miesiąca, prognozowane na dobę 07:00 23.12 – 07:00 24.12 aż około 40 l/m2.

Mapa zbiorcza kilku prognozowanych zimowych wartości na godz. 1:00 1 stycznia

Pierwszych opadów śniegu możemy spodziewać się według wstępnych wyliczeń (często mylnych) pod koniec grudnia. W Sylwestra wystąpią opady śniegu, które powiększą pokrywę śnieżną do około 20-25cm białego puchu. Temperatury po Świętach Bożego Narodzenia mają spadać, spodziewamy się jeszcze w grudniu dni, w których wartości będą przez całą dobę utrzymywać się na minusie.

Przypominamy, że jutro jest najkrótszy dzień w roku. Słońce wzejdzie o godzinie 07:27, a zajdzie o 15:34 co razem daje jedynie 8h i 7 minut obecności Słońca na niebie, którego i tak niestety nie zobaczymy przez duże zachmurzenie.

Pierwszej gwiazdki próżno nam będzie wypatrywać, ciekawostką jest jednak, że pierwsza gwiazdka nie będzie pierwszą „gwiazdą” lecz… planetą! Dokładniej jest to Wenus, które króluje na zimowym niebie. Według pewnych teorii wynika, iż 2000 lat temu pierwszą gwiazdką była koniunkcja (bliskie spotkanie na niebie) Wenus i Jowisza, które dawały gigantyczny blask na niebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *